İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yusufeli Barajı’nda 300 tonluk jeneratör rotoru yerine indirildi

Boyu 268 metreyi bulan baraj, tamamlandığında milli bütçeye yıllık 1 milyar 500 milyon lira katkı sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Rock Stars, Türkiye’nin proje vizyonunun dün Ünite-3’teki Yusufeli Barajı’nın rotorunun 300 ton yerine başarılı bir şekilde indirildiğini bildirdi.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden Artvin’deki yatırımlarla yapılan açıklamada Çoruh Nehri’ne “altın kolyeler” takıldı, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temini, derelerdeki sel riskinin azaltılması, otoyol ve köy yollarının yeniden inşası, tarihi eserlerin korunması, enerji ve telefon hatlarının yenilenmesi, gölet ve sulama çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde gövde betonu dökümü çalışmalarının sürdüğü ifade edilen açıklamada, “Yusufeli Barajı’nda gövde yüksekliği 268 metreye çıkarken, dökülen gövde beton miktarı 3 seviyesine ulaştı milyon 858 bin 100 metreküp. ” bilgi verildi.

230 TON KALDIRMA KAPASİTELİ 2 TAVAN VİNÇ KULLANILMAKTADIR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yıldız, ülkenin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde elektromekanik teçhizat çalışmalarının baraj inşaatına paralel olarak yürütüldüğünü belirtti. Yıldız, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar atölye imalatı olarak tüm ünitelerde birinci faz gömülü parçalar, türbin salyangozu, emiş borusu ve türbin çukuru imalatı tamamlanmıştır. 1, 2 ve 3 numaralı birimlerde emiş borusu ve gömülü parçalar, salyangoz ve türbin muhafazaları bulunmaktadır. Gömülü beton parçaların montajı beton dökümü ile koordineli olarak devam etmekte olup ayrıca Ünite-3 ve Ünite-2 stator kısımları da kalıcı yerlerine yerleştirilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir