İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunanistan’dan yeni provokasyon:

115 milyon euro askeri harcaması ile Doğu Akdeniz’deki gerilimi tırmandıran Yunanistan’ın Milli Güvenlik Hükümet Konseyi’nin (KYSEA), 115 milyon Euro değerindeki denizaltılara karşı geliştirilen 32 torpido tedarikine onay verdiği belirtildi.

Doğu Akdeniz’deki gerilimin mimarı Yunanistan, yaşadığı ekonomik zorluklara rağmen askeri yatırımlarını artırmaya devam ediyor. Özellikle Doğu Akdeniz adalarında ve Türkiye’de bölgede gerginliğin artmasına neden olabilecek her türlü provokasyona uygulanan hakların gasp edilmesi için Yunanistan yeni bir hamle başlattı.

115 milyon euro askeri alışveriş

Türkiye’nin meşru varlığını görmezden gelen Doğu Akdeniz’de Fransa’nın desteğini almak ve Yunanistan Ulusal Güvenlik Yönetim Konseyi’nin (KYSE a) arayışını artırmak için her fırsatı vurgulamak, “karşı geliştirilen 32 torpido tedarikine 115 milyon euro Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in dün SUDA Üssü’ndeki “Kaçonis” denizaltısına yaptığı ziyarette personel ile yaptığı sohbet sırasında açıklama yaptığı kaydedildi.

TORPİDO  ALMANYA’DAN SATIN ALINACAK

Miçotakis, Almanya’dan alınacak torpidolar hakkında şunları söyledi: “Silahlı Kuvvetleri uygulamada güçlendirme kararı aldık. Bu, özellikle denizaltılar gibi karşı önlem altyapısının güçlendirilmesi anlamına gelir. Elbette bu, operasyonel yeteneklerden tam olarak yararlanmak için ihtiyacınız olan ağır hizmet torpidolarını en kısa sürede almak anlamına gelir. Almanya’da üretilen 36 DM-2A4 ağır tip torpidodan bahsediyoruz. Ayrıca Denizaltı Komutanlığına ait eski SUT torpidolarının modernizasyonu 1988 yılından itibaren gerçekleştirilecek. Öte yandan Alman firması ile sözleşmenin 2020 sonu veya 2021 başında tamamlanmasının beklendiği kaydedildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir