İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni başsavcılar açıklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan isim Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz, yeni Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise Ahmet Akça oldu.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Daire Başkanlığı bu sabah Halil Koç başkanlığında toplandı.

Görüşmede çok sayıda hakim ve savcının pozisyonunun değiştirilmesine karar verildi.

İSTANBUL AVUKAT SAVUNUCU ŞABAN YILMAZ

İrfan Fidan’ın Yargıtay’a seçilmesi nedeniyle boşalan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz atandı.

ANKARA AHMET AKÇA’NIN ADI

Yüksel Kocaman’ın Yargıtay üyeliğine seçilmesi nedeniyle boşalan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevine Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça getirildi.

Akça’dan tahliye edilen Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına Gökhan Karaköse getirildi.

DİĞER İLLERE Atanan İsimler

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Rize Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yeniçeri, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı.

Öte yandan Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Özmen iken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Başkan Yardımcılarına Yakup Ali Kahveci, Güngör Karakoç ve Mehmet Yılmaz atandı.

ŞABAN YILMAZ KİMDİR

1970 yılında Rize’de doğan Şaban Yılmaz, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yılmaz, çeşitli il ve ilçelerde Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulundu. Ankara Batı Başsavcılığı sırasında FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü merkezli soruşturmaları yürüttü. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olarak görev yapan Yılmaz, 8 Temmuz 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı. Şaban Yılmaz evli ve iki çocuk babasıdır.

Yeni başsavcılar açıklandı

AHMET AKÇA KİMDİR

1973 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1991 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu ve 1997 yılında hakim adayı oldu. 1999 yılının Temmuz ayında Tavşanlı Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başlayan Akça; Reşadiye, Batman, Karaman, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptı. 2012 yılında Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Dört yıllık görev süresinin sonunda Haziran 2016 Kararnamesi ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na atandı. Ekim 2017’de Ankara Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığına atandı. Genelkurmay, 15 Temmuz darbe soruşturmalarını yürüttü. 25 Temmuz 2018 tarihinde Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığına atandı. Ahmet Akça evli ve iki çocuk babasıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir