İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Volkswagen Otobüs ve Kamyonetleri Artık Türkiye’de Üretecek!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen i. Türkiye’ye taşınmaya karar veren firma, otobüs ve kamyon üreticileri, Avrupa’daki fabrikalarını kapatırken Almanya ve Avusturya’da tepkiler başlarken, binlerce fabrika yurtdışında işe dönmeye hazırlanıyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG’nin Türkiye’ye ilgisi durmuyor. Şirketin arabayı teslim ettiği Avrupa’daki insan fabrikası, Türkiye’deki yatırımı telafi etmeye başlamıyor.

ALMANYA’DA 7000, AVUSTURYA’DA 2300 KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Avusturya, Steer ve Almanya, Minneapolis’teki fabrikaları kapatma kararı şehirlerde protestolara yol açtı. Şehirlerde yürüyüşler oldu ve yerel politikacılar da protestoları destekledi. Almanya’da yaklaşık 7.000 kişinin ve Avusturya’daki MAN fabrikasında 2.300 kişinin işsiz olması bekleniyor. Protestocular arasında Türk gruplar da var. Bazı Türk koçlar fabrikayla Türkiye’ye dönmeyi planlıyor.

GURBETÇİLER GERİ DÖNECEK

Sabah’ın haberine göre mevcut durum ilginç sosyolojik vakaları da beraberinde getiriyor. Fabrikalarda çalışmak üzere bir yıl önce Almanya’ya taşınan Türkler, yer değiştirme planları ile geri dönmeye hazırlanıyor. Şirketin insan kaynakları birimleri de planı destekliyor. Firmalar, Türkiye’de yeni tesis vaadinde özel imkanlarıyla çalışacak yetişmiş insan gücünü kaybetmek istemiyor.

TÜRKİYE KAMYON VE OTOBÜS ÜRETİMİNDE ÇOK BAŞARILI

TAYSAD başkanı Alper KANCA, Volkswagen AG ile yaptığı görüşmeyi hatırlıyor: “Ancak, Münih’te medyaya yapılan bazı açıklamalar ve Stear’daki fabrikanın kapatılmasının ardından bu tesislerin muhtemelen Polonya ve Türkiye’ye devredileceğini anlıyoruz.” Ancak Polonya’da çok az fırsat var Türkiye özellikle kamyon ve otobüs üretimi çok başarılı, Avrupa’nın en verimli, en rekabetçi üretim merkezlerinden biri.Mercedes, Man ve Ford ülkemizde çok kaliteli kamyonlardır. Dünyanın dört bir yanına otobüs, otobüs, üretim ve ihracat yapmaktadır.Ülkemizde bu tip araçlar için parça üreten çok güçlü bir yan sanayi bulunmaktadır.Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla Man Ankara fabrikası Bu değişim sayesinde daha fazla araç üretme fırsatı elde edeceksiniz.

ŞİRKET BİLANÇOSUNA 2 MİLYAR EURO’LUK KATKI

Geçen ay, Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG’nin sahibi olduğu kamyon üreticisi MAN’ın, karını artırmak ve yeni teknolojileri finanse etmek için işinin dörtte üçünü keseceği ve potansiyel olarak üç fabrika kiralayacağı duyurulmuştu. Kapatmak için planlandı. Volkswagen’in kamyon ve otobüs ünitesini ayrı bir yapıda kuran Tratton Group’tan yapılan açıklamada, geliştirme ve üretim faaliyetlerinin kemer sıkma programı uygulayacak bir şirkete dönüştürüleceği belirtildi. Yapısal yeniden yapılanma yapıyor ve yapıyor. Başta Almanya ve Avusturya olmak üzere dünya çapında 9.500 çalışanın şirketin tüm alanlarında işten çıkarılacağı belirtildi. Açıklamada, üretimin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların başka alanlara taşınacağına dikkat çekilirken, bu kapsamda Almanya’da Plough ve Witlich’teki fabrikaların yanı sıra Avusturya’da Steer, Fabrikaların olduğu vurgulandı. tartışmaya açıktır. Yeniden yapılanmanın şirketin bilançosuna 2 milyar euro eklemesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir