İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzmanlar, kamusal alanlarda sigara yasağının gerekçelerini tek tek sıraladı

İçişleri Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında 81 ilin tamamında halka açık yerlerde sigara içilmesini yasakladı. Uzmanlar, virüsün sigara içilen ortamlarda daha kolay yayıldığını belirtirken, sigara içenler de maskelerini düzgün takmadıkları için ya virüsü yakalayabileceklerini ya da bulaştırabileceklerini söylüyorlar.

Dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs her geçen gün artmaya devam ederken, 65 yaş üstü vatandaşlara kısıtlamalar getirilirken, ardından halka açık yerlerde sigara kullanımı yasaklandı.

BİLİMSEL KOMİTE ÜYESİ ÖZLÜ: DUMAN ÜFLEMEKTE VİRÜS ORTAYA YAYILIYOR

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Tevfik Özlü, sigaranın virüsün yayılmasını kolaylaştırdığını söyledi. İnsanların, özellikle açık havada sigara içerken ve sohbet ederken virüsü birbirine bulaştırdığına dikkat çeken Özlü, “Duman üflerken virüsü daha uzaklara yayabilir. Pandemi döneminde sigara içmek korumayı bozar, özellikle insanları tehlikeye atar. kim içiyor. ” ifadeleri kullandı.

PROF. RECEP TEKİN: KORONAVİRÜSÜ OLAN BİRİ, VİRÜSÜ PASİF İÇECEKLERE DE AKTARAN DUMANI ÜFLER.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof.Dr.Prof.Dr. Böyle bir ortamda hayatta kalmasını etkileyen duman olabilir, özellikle kalabalık ve kapalı ortamlarda, sigara içilen yerlerde, nargile dumanının arttığı alanlarda, koronavirüs, sigara içilen kapalı alanlarda pasif sigara içenler varsa, onlar için risk oluşturabilir. Sonuç olarak, solunum yolu ile temas eden dumanla birlikte koronavirüslü biri dumanı dışarı üfler, çevredeki diğer insanlar için sigara içmemelerine rağmen pasif içiciler oldukları için koronavirüs kapabilirler. konuştu.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KAMU ALANLARINDA SİGARA İÇME YASAĞINI KAZANDI

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine koronavirüs genelgesi gönderdi. Buna göre yarından itibaren tüm illerde işlek cadde ve caddelerde sigara yasağı getirilecek. Kararın, sigaradan dolayı maskelerini çıkaran kişiler nedeniyle alındığı açıklandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir