İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü sanatçı 30 yıl sonra evine kavuştu

Dağlık Karabağ, Azerbaycan’ın 30 yıllık özleminin, Ermenistan’ın işgalinin adıydı. Azerbaycan artık Dağlık Karabağ’a ulaştı … Bölgede temizlik ve onarım çalışmaları başladı. Şimdi sizi Dağlık Karabağ’ın Ağdam şehrine götüreceğiz. CNN Türk ekibi, 30 yıl önce Ermenistan’ın zulmü nedeniyle Ağdam’dan kaçmak zorunda kalan sanatçı Firuz Şehaved’i Ağdam’a götürdü … Bak 30 yıl sonra Ağdam’ı görünce ne yaptı!

30 yıl sonra doğup büyüdüğü toprağı görünce ilk söylediği buydu: Ağdam benim vatanım. Şarkıyı, yüreğinde heyecanla titreyen sesi ile söyledi.

Firuz Sehaved. Azerbaycan’ın devlet sanatçısı. Binlerce Dağlık Karabağ insanı gibi o da Ermeni işgaline yönelik zulüm nedeniyle Karabağ’ın Ağdam şehrini terk etmek zorunda kaldı.
23 Temmuz 1993’tü. O zamanlar 18 yaşındaydı … Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ı Ermenistan’ın işgalinden kurtardıktan sonra, yıllar sonra ilk kez CNN Türk ekibinden Fulya Öztürk ile Ağdam’a geldi.

YIKAN EVİN DUVARLARINI ÖLDÜRDÜ

Ermenistan taşın üstüne taş bırakmadı. Azerilerin evlerini yıktı. Firuz Şehaved artık evde değildi ama doğup büyüdüğü toprağa sahip olduğu için mutluydu. Firuz Sehaved, çökmekte olan evinin taşlarını öptü ve uzun süre baktı. Geçmişi hatırladı. Onu o evde yalnız bıraktık. Dakikalarca dışarı çıkmadı, çıkmak istemedi.
Ağdam, Dağlık Karabağ’ın diğer şehirleri gibi harap durumdaydı. Ermenistan her şeyi yaktı ve yok etti. Bölgede temizlik ve onarım çalışmaları başladı. Azerilerin Karabağ’a dönüşü birkaç yıl sürecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir