İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye defalarca dünyayı hayranlıkla izlediğini duyuruyor! Tarih verildi ‘İstanbul’ geliyor

Ulusal insansız hava araçları teknolojisi ile uluslararası gündemde hareket ediyor Türkiye bu kez deniz araçlarıyla öne çıkacak. MİLGEM Projesi’nin devamında üretilen 1. Sınıf fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni, gelişmiş hava savunma ve yüzey harp, denizaltı savunma harp ve karakol faaliyetlerini gerçekleştirecek.

MİLGEM Projesi’nin devamında üretilen I. Sınıf fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni 23 Ocak’ta denize indirilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından yürütülen gemi inşa projesi. ana müteahhit, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda devam ediyor. İstanbul Fırkateyni, 23 Ocak’ta düzenlenecek törenle su ile buluşacak.

Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 savunma sanayi projeleri kapsamında yapımı devam eden gemi 23 Ocak’ta denize indirilecek.

STM, biri olduğu MİLGEM Projesi’nin ilk 4 gemisinin teslim edilmesinin ardından projenin devamı niteliğindeki “I Sınıfı Fırkateyn (MİLGEM Projesi 5.Gemi) İkmal Projesi” nde ana yüklenici sorumluluğunu üstlendi. Ana taşeron firmalardan Ada sınıfı korvetler Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Şirket, 2019 yılında SSB ile tedarik sözleşmesi imzaladı. Sözleşme ile STM, geminin dizaynı, silah-elektronik sistemleri ve ana sevk sistemi sorumluluklarını kapsayan ana yüklenici olarak atandı. ASELSAN ve HAVELSAN’ın ana iş ortakları olduğu projede 150’den fazla sistemde yaklaşık 80 alt yüklenici çalışıyor. Toplamda sözleşme ve siparişle çalışan firma sayısı 220’ye ulaşıyor.

GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERLE GÖREV YAPACAK

1. Sınıf Fırkateyn Sözleşmesinde sistem ve sistem sağlayıcı firmalar önceki MİLGEM gemilerindekilerle aynı olacak şekilde kurulmuş ve mevcut yerli firmalarla projeye başlanmıştır.

Bu süreçte yapılan araştırma ve çalışmalar ile performans açısından belirtilen teknik gereksinimleri ve yabancı menşeli ürün / sistem gereksinimlerini karşılayan yerli firmalar, takvim ve bütçe etkisi olmamak kaydıyla projeye dahil edilebilmektedir. müşteri kabulü.

Sistem tarafından tedarik edilen yaklaşık 80 alt yüklenicinin üçte ikisi yerli ve üçte biri yabancı şirkettir.

Sınıf I fırkateynler gelişmiş hava savunma ve yüzey savaşı, denizaltı savunma savaşı ve karakol faaliyetleri gerçekleştirecek. Keşif ve gözetleme, hedef tespiti, tespit ve tanıma, erken uyarı görevleri, üs ve liman savunma görevlerini gerçekleştirecek olan firkateynler, tamamen gelişmiş denizcilik özelliklerine sahip milli imkanlarla tasarlandı. Fırkateyn, tek bir gövde deplasman gövdesi şeklinde inşa edilmiştir.

YÜKSEK YERELLİK

Fırkateyn tamamlandığında 113 metre uzunluğunda ve 14,4 metre genişliğinde olması planlanıyor. Yaklaşık 3 bin ton deplasmana sahip olan I sınıfı firkateyn, Ada sınıfı korvetlerden farklı olarak yüzeyden havaya füzeler barındıracak ve fırlatacak.

Sınıf I fırkateynler, yüzde 75’ten fazla yerli katkı ile geliştirilmiş silahlar, radar ve sensörler, iletişim ve navigasyon sistemleri ile ulusal bir elektronik harp sistemi ve yeni nesil ulusal savaş yönetim sistemine sahip olacak.

Yurtiçi tedarikçiler, geminin silah elektronik sistemleri ve gemi elektrik sistemi, yardımcı makine sistemleri (dizel jeneratör setleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemi, KBRN üniteleri ile algılama ve teşhis sistemi, pompalar, valfler, elektrik güç sistemleri, kablolar, masalar ve paneller, hava kompresörler, yangın söndürme sistemleri ve benzeri), gemide yaşam için gerekli ekipmanlar (ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi, tatlı su üretim sistemi, yaşam alanları mobilya ekipmanları, servis mahalleri, sıcak su sistemi ve benzeri), nakliye ekipmanları (direksiyon tertibatı, araç mataforası, kaptanlar, davlumbazlar, hangar kapıları, torpido kovanı boşlukları, sancak iskelesi vb.).

Birinci sınıf fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyninin 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi hedefleniyor.

Geminin inşası ve teçhizatı ile ilgili her türlü tasarım, mühendislik ve sistem-malzeme tedarik faaliyetleri STM tarafından sürdürülmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir