İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk yetkililer Reuters’e konuştu: Erdoğan işsizlik raporunu görünce ateş açtı

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’e konuşan dört Türk yetkili, bu ayın başlarında ekonominin tepesindeki faaliyetin ayrıntılarını paylaştı. Adını açıklamayan kaynaklar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uysal yerine Ağbal’ı alma kararı birkaç saat içinde oldu. İşsizlikle ilgili veriler dikkat çekti.”

Kasım ayı başında Reuters haber ajansı, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ve bu süreçte Naci Ağbal’ın atanması ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda Türkiye’den gelen dört resmi açıklama yer alırken, Türk yetkililer ayrıcalıklar söylemeyen isimleri açıklamadı.

Olayları yakından takip eden ve yakından tanıyan yetkililer, “Naci Ağbal ve diğer üst düzey AKP yetkililerinin döviz rezervlerindeki keskin düşüş konusunda Cumhurbaşkanı’nı uyardıktan sonra olaylar yaşandı. Bu ayın sonlarında görevden alınmaya yol açan olayların Türkiye Merkez Bankası Başkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke ekonomisinin kırılgan durumu hakkında bilgi aldı. Erdoğan’ın bu brifingin ardından aldığı ani karar, damadı Albayrak’ın Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak görevinden ayrılmasına neden oldu ”.

TOPLANTIDA UYSAL GÖNDERME KARARI ALDI

Erdoğan’ın 6 Kasım Cuma günü aldığı karardan en az 2 gün önce bilgilendirme toplantılarına katılarak bu kararı aldığını ve Türk lirasının Ocak ayından bu yana yüzde 30 değer kaybettiğini öğrendiğini söyleyen yetkililer, “Bu duruma dayanarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Murat Uysal’ı aradı ve bu durumu sordu.Merkez Bankası verileri azaldıkça sürpriz olmamalıydı ancak bu görüşmeden sonra Erdoğan’ın Uysal’ı değiştirme kararı aldığı tahmin ediliyor ”dedi.

Kendisini AKP’ye yakın biri olarak tanıtan bir yetkili, “Uysal görevden alındı ​​ve Ağbal birkaç saat içinde atandı” dedi.

ETRAFINDAKİ YASAKLAR İLE İŞSİZLİK ARTACAK

Albayrak’ın bu kararın ardından istifa ettiği de iddia edildi. Reuters’e konuşan ikinci bir kaynak, böyle bir hareketin, Erdoğan’ın korona virüsü nedeniyle hükümetin işten çıkarma yasağının şirket sahiplerinden ve iş liderlerinden kaldırılmasının ardından “büyük işsizlik dalgası” ile ilgili endişelerini dile getirmesinden sonra geldiğini söyledi.

“ERDOĞAN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ”

Reuters’e konuşan üç kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanıltıldığını söyledi. Adını açıklamayan kaynaklar, “Erdoğan ekonomi hakkında doğru bilgilendirilmemiştir. Her zaman bir taraftan cilalı bilgiler aldı. Geçmişte Türk Lirası’nın yeniden değer kazanacağı sözü verilmişti ”.

Albayrak’ın istifa metninde sağlık sorunları olmasına rağmen kaynaklar, “Albayrak hafta sonu Erdoğan başkanlığındaki iki toplantıya davet edilmedi. Bu görüşmelerden sonra istifası geldi” dedi.

Reuters’e konuşan dördüncü kaynak, “AKP’de etkili olan ve görevden alınan parti üyeleri artık daha aktif roller üstleniyorlar” yorumunu yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir