İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk bilim adamları, keçi sütündeki bir maddenin koronavirüse karşı etkili olduğunu belirledi.

Türk bilim adamları, tüm dünyanın çare aradığı koronavirüs salgınına ışık tuttu. Keçi sütündeki bir maddenin virüslerden korunmada etkili olduğu bulundu. Prof. Dr. Tuğba Akbay, “Hastalanmadan önce böyle koruyucu bir proteine ​​sahipsek onu bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Türk bilim adamları keçi sütünde koronavirüse karşı etkili bir protein buldu. Profesör Doktor. Tuğba Akbay, “Keçi sütünden elde edilen beta laktoglubini belirli enzimlerle tedavi ettikten sonra biyoaktif peptid dediğimiz parçaların koronavirüs üzerinde etkili olduğunu gördük. Bunun üzerine virüsün bağlantı noktalarının etkileşime girdiğini gördük. bilgisayar aracılı programlarla virüs üzerindeki tüm ek noktaları. ”

“VİRÜS TEK BAŞINA İŞE YARAMAZ”

Profesör Doktor. Tuğba Akbay “Virüs tek başına dolaşırken işe yaramaz. Hücreler üzerinde hareket ederken kendine yaşayabileceği ve girebileceği bir ortam bulur. Elde ettiğimiz biyoaktif peptidler virüsü nötralize ederken aynı zamanda üzerindeki reseptörlerin üzerinden geçerler. Hücreleri, özellikle akciğer hücrelerinde. Siz de onun gelip burada oturmasını engelliyorsunuz. Çünkü orada başka bir şey var ”dedi.

FİKİRLERDE BİLE HEYECAN VERİCİ

Akbay, “Biyoaktif peptitlerin amacı ilaçlara dönüştürmek, koruyucu madde olarak kullanımlarını artırmak, hastalanmadan önce böyle bir koruyucu proteine ​​sahipsek onu bir form olarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. burun spreyi maskelerde kullanılabilir ya da maske arasında tutulabilecek bir malzeme olarak kullanılabilir. Açıkçası bizim fikirlerimiz var “dedi.

“ÇALIŞMA SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERİLECEK”

Çalışmanın European Journal of Pharmacology’de yayınlandığını belirten Prof. Dr. Akbay, “Ancak yanlış anlamalara karşı uyarıda bulunmakta fayda var. Keçi sütündeki bu biyoaktif peptitler bir bardak süt alayım gibi bir mantık değil. Biyoaktif peptidlerimizi süt kullanarak elde ediyoruz Çalışma Sağlık Bakanlığı’na sunacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir