İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarlasından 140 Ton Ağırlığında Kaya Çıkınca

Almanya’da bir çiftçinin tarlasında bulunan dev kayanın 140 ton ağırlığında olduğu belirlendi. Yetkililer, 1 milyar yaşında olduğu ortaya çıkan kayaya isim verileceğini belirtti.
Aşağı Saksonya’nın Hüven kasabasında bir çiftçi olan Franz Dörtelmann’ın büyükbabası tarlaya ekim yaparken dev bir kaya keşfetti. Dünyadan kelimeye yayılan dev resifle ilgili jeologlar, inceleme için bölgeye geldi.

140 TON AĞIRLIK

5,80 metre uzunluğunda, 2,90 metre yüksekliğinde ve 4,50 metre genişliğindeki dev kayayla ilgili jeologlar, kayadan numuneler alarak inceleme için laboratuvara gönderdiler. Sonuç jeologları hayrete düşürdü. Kayanın yaşının yaklaşık 1 milyar yaşında olduğu ve yaklaşık 140 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.

1 MİLYAR YILLIK KAYA ADINI VERECEKLER

Kayanın yetkililer tarafından 14 gün içinde kaldırılacağı ve Hüven köyünde anıt olarak yerleştirileceği belirtildi. Belediye Başkan Yardımcısı Alfons Kohne, “Son dört hafta içinde yaklaşık 10 bin ziyaretçi taşı görmeye geldi. Köye inşa etmek istiyoruz.” Dedi. Dev granit kayaya gelecek yıl isim verileceği belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir