İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihte böyle bir gözdağı yok! Putin aynı anda 3 nükleer denizaltı fırlatıyor

Rusya, Kuzey Kutbu tatbikatları kapsamında ilk kez 3 nükleer denizaltıyla güç gösterisi yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, buzun altında aynı anda 300 metrelik bir yarıçapta su yüzüne çıkan denizaltılardan söz ederek, bunun Sovyet ve modern zaman tarihinde bir karşılığı olmadığını söyledi. Tatbikatın 20 Mart’tan bu yana devam eden bu son hamlesi “nükleer gözdağı” yorumlarına neden oldu.

Rusya Federasyonu Donanması tarihinde bir ilkti. Yıllardır çatışmanın merkezinde yer alan arktik bölgede tatbikata başlayan Rusya güç gösterisi yaptı.

“TARİHTE BENZERİ YOK”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyet tarihinin ve modern zamanların tarihinde bir muadili olmadığını açıkladı. yakıt ikmali tatbikatı yaptıkları açıklandı.

BEŞ ÜLKENİN RADARINDA

Uzun yıllar kimsenin bakmadığı Kuzey Kutbu, iklim değişikliği nedeniyle çevredeki buzların azalmaya başladığı okyanusa komşu beş ülke; Amerika Birleşik Devletleri Danimarka, Kanada, Norveç ve Rusya’nın radarındaydı. Bu 5 ülke, son yıllarda açık deniz enerji kaynaklarını takip ediyor. Bölgeyle ilgili bir anlaşmanın olmaması, zaman zaman bu tür vücut gösterilerine neden oluyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir