İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son Dakika: Kobani iddianamesi kabul edildi! Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 108 kişi yargılanacak

Son dakika: Kobani olaylarıyla ilgili eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. Kobani iddianamesinde 108 sanık için 38 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan 6 ciltlik iddianame 3 bin 530 sayfa ve 300 ek dosyadan oluşuyordu. Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen eylemlerle ilgili olarak; İddianamede, eski HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile eski HDP’li milletvekillerinin de yer aldığı iddianamede, olay anında ülke genelinde işlenen eylemlerden zanlılar “azmettirici” olarak sorumlu tutuldu.

108 şüpheli, bir kez ‘devletin birliğini ve ülkenin birliğini ihlal etmek için’,

37 kez ‘Nitelikli adam öldürme’,

29 kez ‘öldürmeye teşebbüs’,

3 bin 777 kez ‘mülke zarar vermeyin’,

25 kez ‘Gözaltı’, 395 kez ‘Hırsızlık’,

15 kez ‘yağmalayın’,

308 ‘İşyeri ve ikamet dokunulmazlığının ihlali’,

13 defa ‘Türk bayrağı yakılır’,

“Atatürk’ü Koruma Kanunu’na aykırı hareket etmek” ile yedi kez suçlandı.

38 ZAMAN KABUL EDİLDİ DÜŞÜNME Cezaevi Cezası

Aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın da bulunduğu 108 sanık hakkındaki iddianame, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Buna göre 108 sanık için 38 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arandı.

ARAŞTIRMANIN ARKA PLANI

Suriye’deki iç savaştan yararlanan terör örgütü DEAŞ’ın Ekim 2014’te Kobani’ye (Ayn el-Arab) saldırmasının ardından HDP yönetimi ve terör örgütü PKK liderleri sokaklara çıkma çağrısı yaptı. Diyarbakır dahil 35 il ve 96 ilçede yasadışı gösteriler başladı. Terör örgütü PKK’nın gençlik örgütü, kolluk kuvvetlerinin yanı sıra sivilleri de hedef aldı. 37 kişi öldü, 761 kişi yaralandı, 197 okul yakıldı, 269 kamu binası yıkıldı, 1731 ev ve işyeri yağmalandı, 1230 araç kullanılamaz hale getirildi. Emniyet güçlerinin müdahalesinin ardından olayların failleri tutuklandı ve haklarında yasal işlem başlatıldı. Saldırıların gerçekleştiği il ve ilçelerde yargı süreci devam ederken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sokaklarda teröristleri kışkırtanlar hakkında soruşturma başlattı. Ankara merkezli 7 ilde 82 kişi gözaltına alındı ​​Eş zamanlı operasyonda Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün ve Emine 20 kişi, aralarında Ayna adresinde gözaltına alındı. PKK terör örgütünün sözde dağ personeli arasında yer alan Cemil Bayık, Ali Haydar Kaytan, Rıza Altun, Duran Kalkan, Murat Karayılan, Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Sabri Ok, Salih Müslüm Muhammed ve Azime Yılmaz. ve Hacire Ateş.

KOBANI OLAYLARI NELERDİR?

Kobani olayları 6-7 Ekim Olayları, Isidor’un Kobani’yi kuşatma hükmü YPG militanları Türkiye topraklarından silah nakli yapılmasına izin vermiyor 62 Türkiye hükümeti HDP Merkez Yönetim Kurulu’na cevaben 6 Ekim’de alınan Konsey kararı YDG-H üyelerinin öncülüğünde başlayan silahlı çatışmalar, çatışmalara HÜDA-PAR yandaşları ve milliyetçilerin katılımı ve ardından polisin müdahalesi ile büyüdü.

SİVİL KİŞİLER SALDIRILDI

Göstericilerin bir kısmının sivil halka saldırması ve birçok kamu binasının yanı sıra ev, işyeri ve araçların yakılması nedeniyle birçok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 10 Ekim itibarıyla gösterilerde 35 kişi öldü.

46 KİŞİ HAYATINI KAYBEDER

İnsan Hakları Derneği’nin raporuna göre ülke genelinde 7-12 Ekim 2014 tarihleri ​​arasında düzenlenen Kobani protestolarında 46 kişi öldü, 682 kişi yaralandı ve 323 kişi tutuklandı. Anadolu Ajansı verilerine göre 1113 bina hasar gördü.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir