İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika haberi … ‘Koronavirüsün çocukları etkilememesi yanlış’ ve uyardı: ‘Kızarıklık ve halsizlik varsa …’

Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Binnaz Çelik, Kovid’in çocukları etkilemediği inancının yanlış olduğunu belirterek, virüsün çocukları da olumsuz etkilediğini belirtti. Çelik, “Doğru zamanda teşhis koyup uygun tedaviye başlamazsak ciddi hastalıklar ve maalesef ölüm çocuklarla sonuçlanabilir.” Dedi.
Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Binnaz Çelik, çocukların koronavirüs taşıyıcıları olarak bilindiğini ancak virüsün çocuklar üzerinde ölümcül etkisi olduğunu belirtti.

Kayseri’de 9 yaşındaki bir çocuğun virüsten kurtulduktan sonra sürekli ateş ve deri döküntüsü şikayetleriyle tedavi edildiğini kaydeden Çelik, “Kovid-19’da çocukların genel olarak hiçbir şey yapmadığı algısı var. Hepimiz çocukları tanıyoruz. Özellikle yaşlıların çocuklar tarafından enfekte olduğuna dair bir inanç var.Kovid-19 da çocuklarda hastalığa neden oluyor.Bu çocuklar ilk dönemde veya 4-6 hafta sonra multiinflamatuar (MIS-C) sendromu ile hastaneye kaldırılıyor. tüm sistemleri etkileyen, ateşle birlikte gelen ve ciltte kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkabilen ve bu çocuklar çok ciddi şekilde etkilenebilen bir hastalıktır.Uygun tedaviyi doğru zamanda teşhis edip başlamazsak ciddi hastalıklar ve maalesef ölüm çocuklarla sonuçlanabilir.Bunu göz önünde bulundurarak çocukları tekrar COVID-19’dan korumanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Geçen hafta bir meslektaşın 9 yaşındaki çocuğunun bir hafta önce Covid-19 öyküsü vardı. bize kızarıklık belirtileri ile, fe ver ve ishal. Geldiğimizde böyle bir sendrom olabileceğini düşünerek muayene ettik ve dediğim gibi hastanın enfeksiyon bulguları çok yüksekti. Ardından intravenöz immun globin denilen bir tedavi uyguladık. “Tedavinin yaklaşık 24. saatinde hastanın semptomlarının çok hızlı gerilediğini gördük.”

Vatandaşları uyaran Çelik, “İnsanlar böyle bir durumla karşılaşırsa ve özellikle çocukta ateş uzarsa, kızarıklık, genel bir halsizlik ve özellikle çocukta halsizlik varsa, oradayken mutlaka doktora başvurmaları gerekir. hiçbir şey yapmama arzusudur. Çünkü aileler genellikle “Bunun Covid ile ilgisi yok, nezle oldu, ilaç aldı, alerjisi var” şeklinde yanlış bir kanıya sahipler. Böyle bir durumla karşılaştıklarında mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurmaları gerekiyor ”dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir