İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son Dakika Haberi: Koronavirüsteki bu belirtiye dikkat edin .. Göz kızarıklığı corona virüsünün bir belirtisi mi? İşte corona virüsünün belirtileri

Son Dakika Haberleri .. Göz kızarıklığı corona virüsünün bir belirtisi mi? Sorunun cevabı merak ediliyordu .. Doç. Dr. Arıcı, “Kovid-19 hastalığının başlıca belirtileri ateş, kuru öksürük, halsizlik, vücutta soğuk algınlığı gibi hafif bir halsizlik, ateş ve kuru öksürük gibi hafif rahatsızlıklar, göz kızarıklığı da başlayabilir.” dedim. İşte koronavirüs belirtileri hakkında detaylı bilgi …

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr.Ceyhun Arıcı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığının ana semptomlarının vücutta soğuk algınlığı, ateşsiz ve kuru öksürük gibi hafif bir halsizlik ve temel semptomlar öncesi göz kızarıklığı ile başlayabileceğini belirtti. ateş, kuru öksürük, halsizlik başlar.

Doç. İnsanları enfekte eden 7 tip koronavirüs olduğunu hatırlatan Arıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2002’de SARS, 2012’de MERS ve SARS-COV olarak adlandırılan Covid-19 hastalığının ortaya çıkmasının ardından yapılan çalışmalarda 2019’da 2. virüs gibi, hastalıkların göz tutulumu ile başlayabileceğinin ve gözyaşlarının virüs açısından pozitif olabileceğinin görüldüğünü belirtti.

Gözün ve buradaki salgının bulaşma açısından önemli bir yer olabileceğini söyleyen Arıcı, Kovid-19’un göze bağlı belirtiler arasında yer alan göz kızarıklığının da yaygın olduğunu belirtti.

Arıcı, göz kızarıklığının alerjik, bakteriyel, viral ve ciddi göz iltihaplarından ve göz tansiyonunun ani yükselmesi gibi diğer durumlardan kaynaklanabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Kovid-19 hastalığı ile gözde en sık görülen görünüm damar kalibrasyonunun genişlemesidir ve kırmızı göz görüntüsü yaşanır. Bu konjunktivit yani gözün beyaz dokusunun iltihaplanması şeklinde olabilir. Akıntı eşlik edebilir. Vaka bazlı çalışmalarda, gözü hareket ettiren kaslarda felç, diplopi ve görme merkezinde retina tutulumu nadirdir. Ancak, göreceğimiz en yaygın semptom gözdeki kızarıklıktır. ”

Göz kızarıklığı bir gün devam ederse bir doktora danışın.

Şu ana kadar yapılan klinik takip ve çalışmalarda göz kızarıklığına bağlı olarak hastalarda kalıcı bir hasar gözlemlenmediğini belirten Arıcı, Kovid-19 olan kişide bu durumun bir hafta veya birkaç hafta sürebileceğini belirtti.

Doç. Beekeeper, göz kızarıklığının hastalığın ilk belirtisi olabileceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Gözlerinde kızarıklık gelişenler salgın nedeniyle bu olasılığı akıllarına getirmelidir. Elbette paniğe kapılmak değil, hem kendilerini hem de çevresine bulaşma olasılığını düşünmek. Göz kızarıklığı Kovid-19 hastalığı var, bu çok nadir.Kızarıklığın pek çok sebebi var.Kızarıklık bir gün sürerse muayeneye gelmek gerekiyor, Kovid-19 ön polikliniğine başvurmak gerekiyor. Kliniğe gidin ve mümkünse PCR veya antikor testi yapın. Kovid-19 hastalığının başlıca semptomları ateş, kuru öksürük, halsizlik, soğuk algınlığıdır. Ateş ve kuru öksürük olmaksızın vücutta hafif bir halsizlik ile de başlayabilir ve göz kızarıklığı. ”

“Kovid-19 yüzde 32’ye kadar göz tutulumu ile başlayabilir”
Gözdeki semptomların hem sağlıklı göz yapısı hem de mevcut göz rahatsızlığı olan kişilerde görülebileceğini anlatan Arıcı, kronik yatkınlık ve yüzey iltihabına bağlı olarak sıklıkla gözde kızarıklık yaşayan kuru göz hastalığı olan kişilerin ilk akla gelmeyebileceğini söyledi. Kovid-19 hastalığı, ancak yeni ve devam eden bir kızarıklık. gerçekleştiğinde bunun dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr.Ceyhun arıcıları, dünya ile Türkiye arasındaki birçok araştırmanın göz sağlığı ile Kovid-19 bağlantısı olduğuna işaret ederek, araştırmada verilerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Kovid-19 yüzde 32’ye varan göz tutulumu ile başlayabilir. Hastalık bu aşamada aktif semptomlar olmadan bulaşıcı olabilir. Gözyaşlarında yüzde 24’e varan pozitif olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan gözyaşı, gözlerde aktivasyon. Şu anda yürütmekte olduğumuz klinik tabloda, erken dönemde pozitiflik dışında gözdeki bulguların hastalığın aktivasyonundan nasıl etkilendiğine odaklanıyoruz. Antiviral dediğimiz hastalığın tedavisi. Kovid-19’da aşının vurgulanmasının nedeni budur. ”

Gözde kızarıklık şikayeti ile sevk edildiklerinde Kovid-19 olasılığına karşı gerekli önlemleri aldıklarını anlatan Arıcı, hastanın görme keskinliği ve göz içi basıncının göz muayenesinin temeli olarak, gözün ön ve arka yüzünün incelendiğini ifade etti. Göz mikroskop ile incelendi ve kızarıklık dışında bir problem yoksa hasta takip edilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir