İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi kabul edildi, Trump için çok kötü haber!

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Donald Trump’ın görevden alma oturumunda, “Bu isyancılar vatansever değildi. Ele alınacak ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Yerli teröristlerdi ve adalet hüküm sürmelidir.” ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Başkan Donald Trump’ın “isyana kışkırtmakla” suçlandığı görevden alma maddesi kabul edildi.

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın “isyanı kışkırtmakla” suçladığı görevden alma hükmünde oy kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Donald Trump’ın görevden alma oturumunda, “Bu isyancılar vatansever değildi. Ele alınacak ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Yerli teröristlerdi ve adalet hüküm sürmelidir.”

Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin 6 Ocak’ta ABD’deki Kongre Binası’na baskın yapmasının ardından çıkan olaylardan Trump’ı sorumlu tutan Demokratlar, Başkan Trump’ı görevden almak için toplandıkları oturuma devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi oturumda yaptığı konuşmada, “Ama hiçbir yerde görünmediler” dedi. Buraya gönderildiler. Buraya başkan tarafından “cehennem gibi savaşmak için” gibi sözlerle gönderildiler. Kelimeler önemlidir. Gerçek önemlidir. Sorumluluk önemlidir. Başkan, isyancıları oldukları gibi, özgürlüğün düşmanı olarak değil, kişisel iktidara tutunma hedefi olarak korkunç bir hedef olarak gördü. Halkın iradesini engelleme hedefi. “Neredeyse iki buçuk asırlık demokrasinin hedefi şiddetli ve kanlı bir çatışmayla sona ermek” dedi. Pelosi, “Bu isyanı, ülkemize yönelik bu silahlı isyanı ABD Başkanı’nın kışkırttığını biliyoruz. Gitmeli, hepimizin sevdiği millet için açık ve mevcut bir tehlike. Başkan suçlanmalı ”dedi.

Başkan Pelosi, “Bizi bir arada tutan şeyleri tereddütsüz bir şekilde parçalamaya kararlı, cumhuriyeti bu adama karşı korumak için anayasal bir çareye inanıyorum, Cumhurbaşkanı Senato tarafından suçlanmalıdır.”

Demokratlar, sabah saatlerinde Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Anayasa’nın 25. Maddesini kullanarak Trump’ı görevden almaya çağırmışlardı. Önerilen tasarı ile 223 “evet”, 205 “hayır” oyu atıldı. Ancak Pence, oylamadan saatler önce 25. ek maddeyi uygulamayacağını duyurdu. Bu nedenle, Temsilciler Meclisi’ndeki oylama “sembolik” kaldı.

Başkan Trump, Parlamento’nun oylamasını reddetme kararında geçen hafta Kongre Binası baskınındaki rolü nedeniyle “bir ayaklanma kışkırtmakla” suçlanıyor. Görevden alma kararını parlamento onaylasa bile, ABD Senatosunun kararıyla Başkanın görevden alınması gerekiyor. Bu nedenle, Trump’ın 20 Ocak’ta görev süresi dolana kadar Başkanlıkta kalması muhtemel.

ABD tarihinde daha önce 3 cumhurbaşkanı için görevden alma süreci başlatılmıştı. Ancak bu süreç sonucunda hiçbir başkan görevden alınmadı. Görevden alma süreci sona ererse, Trump görevden alınacak ilk ABD Başkanı olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir