İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika haberi: 6 ilde yoğun bakım alarma geçti .. Fahrettin Koca’dan üç kritik açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan 3 kritik son dakika açıklaması geldi. Bakanlar kocası koronavirüslü illerde yoğun bakımda sıkıntı yaşadı, aşının nasıl seçileceği, aşının nasıl yapılacağı konusunda Türkiye’deki nüfusun nasıl yapılacağı ve eczane ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunuldu. Buna göre İstanbul ve Ankara’nın iyi durumda olduğu 6 ilde yoğun bakım riski ile ilgili sorunlar yaşanmakta ve durum Bakanlık tarafından yakından takip edilmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun sorularını yanıtladı. Bakan Koca, yoğun bakım yatağında sorun yaşayan ve takip edilen illeri duyurdu. Koca aşı ile ilgili kritik sorulara da cevap verirken aşı yapılacak kişi sayısı, aşının ne kadar süreceği ve aşının bireysel olarak nerede bulunacağı soruldu.

TERCİH ETTİĞİMİZ AŞI 1 YIL KORUMA BULABİLİR

İşte Bakan Koca’dan aşılama çalışmaları ve pandeminin kontrolü noktasında gelinen aşama:

Bu aşamada koruma açısından herhangi bir aşı için net bir süre verilemez. Uygulama yaygınlaştıkça bunu göreceğiz. Geleneksel yöntemlerle üretilen aşıların yani virüsün izole edilip inaktive edildiğini, duruma göre 6-8 ay ve 1 yıl koruyucu olduğunu biliyoruz.

SOĞUK ZİNCİRİ YOK

Bir aşı planlıyoruz. Aşılamayı yaygınlaştırmak ve ilk adımı etkin kullanmak istiyoruz. Vatandaşların kolayca erişebileceği bir sistemimiz var. Dağıtım ve soğuk zincir tesislerimiz de güçlü.

SON VAKA SAYILARI NASIL?

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin koronavirüs hasta tablosunu açıkladı. Bakanlık verilerine göre Cumartesi itibarıyla toplam test sayısı son 24 saatte 178 bin 903 test ile 19 milyon 517 bin 85’e ulaştı. Semptom gösteren 6 bin 128 hasta ile 31 bin 896 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken, toplam hasta sayısı 533 bin 198’e çıktı. Can kaybı da 196’dan 14 bin 705’e çıktı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir