İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Son dakika … Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı … İşte detaylar

2021 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ta gerçekleştirildi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücretten taviz verileceğini umduğunu söyledi. Bakan Selçuk, asgari ücret tespit komisyonunda önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk, asgari ücretin birçok noktada belirleyici olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk’un açıklamaları şöyle:

– İş koluna bakılmaksızın tüm iş kollarında asgari ücret kontrol edilir ve belirlenir. Asgari ücreti belirlemeyi hedefliyoruz. İşçilerimizin, işverenlerimizin ve hükümetimizin temsil edildiği toplam 15 üye tarafından belirleniyor.

– Salgın iş hayatımızı, istihdamımızı ve çalışanlarımızı da etkiledi. Sosyal koruma kalkanı adı altında birçok uygulamayı hayata geçirdik. Kısa çalışma ödeneği, işten çıkarma kısıtlamaları, nakit ödemeler yaptık. 42 milyar lirayı aşan ödeme yaptık.

Son gelişmeler ışığında yine kısa çalışma ödeneği başvuruları almaya başladık. Kısa çalışma ödeneği için e-devlet üzerinden başvuru alıyoruz. Normalleşme desteğinin uygulama süresini uzattık.

Asgari ücret, genel ücret düzeyini, üretim tüketim dengesini, rekabeti belirler. Her ülke için asgari ücretin ekonomide belirleyici bir rolü vardır.

Komisyon çalışmaları Aralık ayı boyunca devam edecek. İkinci ve üçüncü toplantılarımıza işçiler ve sendikalar ev sahipliği yapacak. Son görüşmede, asgari ücretin bakanlığımızın ev sahipliğinde gerçekleştireceği mutabakatla ortaya çıkmasını temenni ediyoruz.

– Asgari ücretin çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak düzeyde, çalışanların ve işverenlerin beklentileri doğrultusunda belirleneceğine inanıyorum.

– Umarım asgari ücret işçilere ve işverenlere iyi şans getirir.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİR?

Asgari ücret 15 kişilik, her işçi, işveren ve devletten 5 temsilciden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirlemek için dört kez toplanır.

Bakanlıkça belirlenen üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımı ile toplanır ve oy çokluğu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğa sahip olduğu kabul edilir.

ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA

Asgari ücret halihazırda tek bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler indirildiğinde net 2 bin 324 lira 71 kuruş. Apartman işçileri için normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergisi alınmadığı için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işveren için toplam maliyeti bir işçi için 3 bin 458 lira. Bu 2 bin 943 lira brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruş sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir