İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Salgının yayılmasında önemli rol oynadılar! Bu davaların yerini alan keşif!

Ülkemizde ve dünyada insanlar corona virüs salgınına yakalanmaya devam ederken, dünya genelinde vaka sayısı 45 milyonu aştı. Kış ayları ile birlikte tüm dünyada Covid-19’da neredeyse ikinci bir dalga paniği yaşanıyor. Avrupa günlük vaka sayısının 100 binin üzerinde olduğunu belirtirken, salgının yayılmasındaki önemli rolün hiçbir belirti göstermeyen vakalar olduğu söyleniyor. ABD’de yapılan açıklamaya göre; Corona virüsü salgınının yayılmasına neden olan asemptomatik vakaların tespiti yüz yüze yapılabilmesini  sağlarken yapay zeka geliştirildiği bildirildi …

Dünya genelinde corona virüs vaka sayısının arttığı, 45 milyonun üzerinde Covid-19 pozitif vaka sayısının arttığı gelen verilerle birlikte kaydedildi. Uzmanlar tarafından belirtilirken, ikinci dalga paniği yaşayan Avrupa ülkelerinde her gün 100 binden fazla vakanın ortaya çıktığı salgın bilgisindeki bu korkunç artışta asemptomatik korona virüs hastalarının en büyük rolü olduğu belirtiliyor. Öte yandan ABD’li oğlu, açıklamayı göstermeyen bu vakaların tespitinin başka yerde ortaya çıktığını duyurdu …

CORONA HASTALARINI BELİRTİLMEYEN TESPİT ETMEK!

Yeni tip corona virüsü ile enfekte olan ve süper yayıcılar olarak da anılan asemptomatik kişiler, salgının dünya çapında yayılmasında en önemli faktör olarak gösteriliyor. Koronavirüs salgınının kapsamı durdurulamaz hale gelirken, semptom göstermeyen bu vakalarda zekanın geliştirildiği konusunda araştırma yapan araştırmacılardan haberler geldi …

ASEMPTOMATİK VAKALARIN YÜZDE 70’İ

Yeni tip corona virüsü ile enfekte olan asemptomatik kişiler, ateş ve öksürük gibi gözle görülür fiziksel semptomlar göstermez. Bu nedenle corona virüs testleri için bile zorunlu değiller ve farkında olmadan başkalarına da yayıyorlar. Bilim adamlarına göre vakaların yüzde 70’i asemptomatik kişilerden oluşuyor ve salgının büyümesinde önemli rol oynuyorlar.

SAĞLIKLI İNSANLARDAN FARKLI ÖKSÜRER ANCAK İNSAN KULAK TESPİT EDEMEZ

Ancak Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) araştırmacıların hiçbir belirti göstermeyen kişilerde yapay zeka tarafından yakalanabileceği ortaya çıktı. IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology’deki bir kullanım, asemptomatik insanların sağlıklı bireylerden farklı öksürük seslerine ve formlarına sahip olmalarıdır, ancak bu insan kulağı tarafından ayırt edilemez.

Çalışma ortamında, öksürükler gönüllü beyin bilgisayarları ve akıllı cihazlar ile incelendiğinde yapay zeka modeli üretildiği belirtildi. Araştırmacılar, modeli sözlü konuşma ve öksürük örneği üzerine eğitti.

YÜZDE 100 DOĞRU TAHMİN OLDU

Ardından eğitilmiş yapay zeka Covid-19’un günlük 98.5 olduğu tahmin edildiği, semptomu olmayan ancak virüs için pozitif çıkan asemptomatiklerin yüzde 100 olarak doğru tahmin edildiği belirtildi.

FDA ONAYI BEKLİYOR

Bilim adamları, geliştirdikleri zekanın salgının durdurulmasında önemli bir rol oynayabileceğini duyurdular. Bu bağlamda araştırmacılar, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını beklediklerini ve akıllı telefonlarda çalışabilen kullanıcı dostu bir uygulama üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ÇIKIŞLARIN BÜYÜMESİNİ ÖNLEYEBİLİR

MIT’nin Auto-ID Laboratuarında araştırmacı olan Brian Subirana şunları söyledi: “Yüksek oranda asemptomatik olan insanları tespit edebilen ücretsiz bir ön tarama aracı geliştirdik.

Bu sayede kullanıcılar iş ya da okula göndermeden başvurabilir ve telefonlarına taşıyıp taşımadıkları hakkında bilgi alabilirler. Bu sayede okullarda, fabrikalarda, huzurevlerinde ve daha birçok yerde yerel salgınları önleyebilir. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir