İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Restoran keşif kılavuzları ve çevrimiçi sipariş platformu Zomato, Türkiye’den çekildi

25 ülkede keşif faaliyetlerini gösteren restoran rehberi ve online sipariş platformu Zomato, Türkiye ofisini kapattı. 12 yıl önce Hindistan’ın Delhi kentinde doğan ve Türkiye’den çekilerek dünyanın en büyük platformlarından biri haline geldi.

Dünya genelinde 25 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’de 26 Şubat Cuma günü sona erdirmek için büyük çaba sarf etti. Bir süre önce internet üzerinden siparişi kapatan firma faaliyetlerini yavaşlattı. Dünya gazetesinin haberine göre, şirketin kapatma kararı şirket çalışanlarının sosyal medya paylaşımlarından belli oldu. Çalışanlar, Türkiye ofisinin kapatıldığını duyurarak paylara veda etti. Zomato çalışanları “çalışmaya açık” ilan etti ve Linkedin hesaplarından yeni iş fırsatları konusunda tavsiye istedi.

İKİNCİ GERİ ÇEKİLME

Menü sisteminin 2013 yılında Türkiye’ye adım attığı restoran ve yol tarifli firmalardan oluşan bir ekosistemde mekan ve yemek puanlanabilir. İlk yıllarda yüzde 50’nin üzerinde büyüme oranı ve sayısı ile ilerledi. aylık ziyaretçi 4,5 milyona ulaştı. Bu hızlı büyümeye rağmen 2017 yılında Türkiye’den çekilme kararı almış ancak bir yılın sonunda kapılarını yeniden açmıştır.

KÜRESEL KRİZDEN ETKİLENİYOR

Edinilen bilgilere göre şirket, küresel krizin etkisiyle bilançodaki zararı önleyemedi. Ekim ayında, bilanço zararlarını kapatmak için sermayeyi eş zamanlı olarak artırma ve azaltma kararı aldı. Operasyon ile şirket alacakları ve ortaklarının haklarını zarar görmeyecek şekilde koruyacak bir yapı oluşturuldu. Globalden alınan bir kararın ardından şirketin varlıkları, borç seviyesini karşılama, Türkiye ofisinin kapısını kapattı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir