İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar için büyük fırsat! Yapılandırmak için 2 ayınız var

İstihdam paketi kapsamında binlerce emeklilik fırsatı doğdu. Esnaf ve çiftçilere 31 Ekim’den itibaren 2 ay süre verilecek. Bu dönemde binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa istihdam paketi kapsamında sağlık prim borcunu yeniden yapılandırma fırsatı verilecek. Borcunu tamamlayanlar müracaat edip emekli olabilir.

Binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı verildi. Esnaf, çiftçi ve vatandaşlar istihdam paketi kapsamında sağlık primi borçlarını yeniden yapılandıracak. Kanunla 165 milyar TL sosyal güvenlik alacağının tahsil edileceği belirtiliyor. Vatandaşlara borçlarını yeniden yapılandırmaları için 2 ay süre verilecek. Dönem 1 Kasım’dan başlayacak. İşte paketin detayları:

1 KASIM’DA BAŞLIYOR

İstihdam paketi kapsamında, özellikle Bağ-Kur prim borçları ve Genel Sağlık Sigortası olmak üzere yapılandırılacak sosyal güvenlik alacakları 165 milyar TL olarak hesaplandı. Kanun kapsamında sağlık primi borcu olan binlerce esnaf, çiftçi ve vatandaşa prim borçlarını yeniden yapılandırma, dondurma, canlandırma ve kurtulma imkânı verilmektedir. Emeklilik için bu fırsatı bekleyenler için fırsat doğarken, faaliyetlerine devam eden ancak geçmiş borçlarını yatırmayanlar 1 Kasım’dan itibaren yeniden başlayacak.

2 AY İÇİNDE UYGULAMA

Esnaf ve çiftçilere, 31 Ekim’den önce borçlarını ödemeleri için yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay süre verilecek. Bu süre, kanunun yayımı tarihinden itibaren başlayacaktır. Borçlarını peşin ödemeyenler yeniden yapılanma başvurusunda bulunabilecek. Temerrüt faizi yerine anapara ve enflasyon farkının Şubat ayına kadar ödenmesi halinde sona eren sigorta süresi olarak kabul edilecektir. Borcunu tamamlayanlar müracaat edip emekli olabilir.

Şubat ayına kadar sermaye ve enflasyon farkını ödeyenlerin askıya alınan süreleri sigortalılık süresi olarak kabul edilecektir. Borcun ilk taksit döneminde yatırılmaması durumunda canlanma geçerli sayılmaz. Yasa teklifine göre prim borcu olan ancak iki ay içinde yeniden yapılandırmayanlar mevcut borçları silinecek ve sigortaları da durdurulacak. Askıya alınan süreler emeklilik için geçerli olmayacaktır. Geçmişteki borcunu ödemeyen ve halen faaliyette olanların sigorta kaydı 1 Kasım’da başlayacak. Borçlarını yatıranlar da 1 Kasım’dan sonra 5 puanlık prim indiriminden yararlanacak.

SANATÇILAR VE SÜRÜCÜLER İÇİN KOLAYLIK

Taksi şoförleri, minibüsler ve kendi primlerini ödeyen sanatçılar için düzenlemeler yapıldı. Yapılandırılmış borç dışında 60 günden fazla prim borcu bulunmayanlar, ilk taksiti ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanabilecekler.

GSS’DE GECİKMELİ GECİKME CEZALARI

Genel Sağlık Sigortası kapsamına girenlere prim borcundan da kurtulma imkanı verilmektedir. Vatandaşlar sadece anapara ödeyerek geçmiş borçlarından kurtulabilecekler. Prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için son tarih 30 Nisan 2021’e uzatıldı. Prim borcu anaparasını ödeyenlerin gecikme faizi ve cezaları Nisan ayına kadar kaldırılacak. GSS kapsamında brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında prim ödenir. Buna göre bu yıl 88,29 lira GSS primi ödenmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir