İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Övgü sözler: Türkiye hiç şüphesiz bu alanda dünya lideri

Ukrayna Maliye Bakanı Sergiy Marchenko, “Hem Türkiye deneyimini hem de benzer kalemleri alarak işbirliği yapmakla ilgileniyoruz. Toplamda 30 alanda iş birliğimiz var. Özellikle İHA’lar dünyanın birçok yerinde kendini kanıtladı. Biz de devam ediyoruz. aselsan’la iletişim alanında iş ittifakı. Türkiye, savunma sanayinin gelişme hızında kuşkusuz ulusal dünya lideri ”dedi.

Marchenko, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini AA muhabirini değerlendirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu ve son zamanlarda stratejik ortaklarla ilişkiler geliştirdiğini belirten Marchenko, iki ülkenin Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaretin de bunu teyit ettiğini söyledi.

Marchenko, Türkiye, ABD, AB ve Ukrayna’nın ardından Rusya’nın 4’üncü büyük ticaret ortağı olduğunu vurgulayarak, ticaretin savunma alanında karşılıklı ilişkilerin ortaya çıkmasıyla dikkat çekti.

İki ülkenin güvenlik konularında uluslararası kuruluşlarda siyasi diyalog geliştirdiğini belirten Marçenko, ulaşımdan enerjiye, uçak üretiminden turist akışına kadar birçok alanda ekonomik çıkarların kesiştiğini belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolarlık büyüme potansiyeli olduğunu ve cumhurbaşkanlarının 10 milyar dolarlık hedef belirlediğini hatırlatan Marçenko, “İstatistikler de bunu destekliyor ama artış bekliyoruz. bu yıl. “dedi.

Ukrayna’nın özellikle altyapı projelerinde birçok Türk yatırımcıyı cezbettiğini belirten Marçenko, ülkeler arasında tarım, finans ve savunma sanayinde işbirliği potansiyellerinin artacağını düşündüğünü ifade etti.

EKONOMİLER STA İLE DAHA REKABETÇİ OLACAK

Marchenko, FTA müzakerelerinde hala çözülmesi gereken alanlar olduğunu ancak iyi bir ilerleme kaydedildiğini vurgulayarak, “Son altı ayda çok sayıda görüşme oldu ve daha da artacağına inanıyorum. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky,” sürecin son aşamasındayız ve ona katılıyorum. ” dedim.

Stadyumun iki ülke arasındaki dinamiği güçlendireceğini “Ukrayna ile Türkiye ekonomisinin daha rekabetçi hale geleceği Anlaşması” imzaladı. O konuştu.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki karşılıklı yatırımları daha da geliştirmek istediklerini söyleyen Marchenko, Ukrayna’daki Türk yatırımlarının 500 milyon dolardan fazla dolaylı olarak değerlendirilmesinin 3 milyar dolardan fazla olduğunu hatırlattı.

Ukrayna’nın özellikle Türkiye’den fırsatlar sunan ve dikkat çeken yeni yasasına yatırımlarla yabancı şirketlere destek veren Marchenko, Türkiye’de gelişen yeni nesil sanayi bölgelerine yatırım beklediklerini söyledi.

“TÜRKÇE SAVUNMA SANAYİNİN DÖNÜŞÜMÜNE EN UYGUN YÖNTEM”

Marçenko, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının devamı ve dolayısıyla Ukrayna ordusunun becerilerini geliştirmenin önemine dikkat çekerek, “Türkiye ile tecrübe, hem eşyalar alarak hem de işbirliği yapmakla ilgileniyoruz. Toplam 30 alanda iş birliğimiz var. Özellikle İHA’lar dünyada kendisini pek çok yerinde ispatlamıştır.Ayrıca iletişim alanında aselsan’la iş ittifakımızı sürdürmekteyiz.Türkiye, milli savunma sanayinin gelişme hızında hiç şüphesiz dünya lideridir. son 10 yılda TOP 100’de 7 Türk savunma şirketine sahip. Kamu ve özel işbirliği reformundan oluşan Türk yöntemi Ukrayna için en uygun yöntemdir. “diye konuştu.

Zelenskiy’in Ekim 2020’de ve Aralık 2020’de Kiev’de yaptığı ziyaret sırasında Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Türk Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan anlaşmaların önemine dikkat çeken Marçenko, “Bu anlaşmalar doğrultusunda yapılacak projeler artacak. Ukrayna ve Karadeniz’de güvenlik. ” dedim.

Ukrayna’nın Antonov ve İvchenko-Progress gibi köklü firmalarla katkıda bulunmaya hazır olduğunu belirten Marçenko, Akıncı projesinin ortak üretiminin de gelecek için potansiyel bir alan olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın egemenliğine destek, Türk halkının haklarını korumaları için Türkiye’ye ve Kırım Tatarlarına teşekkür eden Marçenko, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Baykur firmasını güçlendirmek için ülkemiz için zor günler geçiren Bayraktar İHA’larına minnettarız.” O konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir