İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okullar açılıyor! MEB ‘Başlıyoruz’ dedi ve tarih verdi ve son dakika bomba patlattı

Türkiye genelindeki bağımsız okulların tüm kademeleri ve tüm anaokulları 15 Şubat’ta köyde yüz yüze eğitime başlayacak.

1 Mart tarihinden itibaren haftada iki gün ilkokullarda ve bu ilkokullarda ana sınıflarında ve özel eğitim sınıflarında yüz yüze eğitim düzenlenecek. Ortaokullar ve imam hatip ortaokulları 8. sınıflarda 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlanacak.

15 ŞUBAT PAZARTESİ BAŞLIYOR

Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerdeki okul ve kreşler 15 Şubat 2021 Pazartesi günü yüz yüze açılacak. 1 Mart tarihinden itibaren tüm resmi ve özel ilköğretim okulları ile bu ilköğretim okullarının anaokulları ve özel eğitim sınıflarında haftada 2 gün seyreltilerek yüz yüze eğitim düzenlenecek ve yüz yüze eğitime başlanacaktır. tüm resmi ve özel ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında. 8. sınıfta yüz yüze eğitim yapılacak, eğitimin başlama ve bitiş saatleri öğretmenlerle birlikte okul idareleri tarafından belirlenecektir.

Ortaokul 5., 6. ve 7. sınıflardaki tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla öğretilmeye devam edilecektir.

Yüz yüze eğitime geçiş öncesinde ülke genelindeki köy okullarında dezenfeksiyon, temizlik ve yenileme çalışmaları yapıldı. “Eğitim Kurumlarında Hijyen Koşullarının İyileştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Rehberi” kapsamında okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri alındı.

Sömestr tatilinde öğretmenler ayrıca çevrimiçi olarak 40 mesleki gelişim programına katıldı.

İLK VE ORTA OKUL SEVİYESİNDE EĞİTİM VEREN ÖZEL EĞİTİM OKULLARI

1 Mart tarihinden itibaren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim okulları ile özel eğitim ana sınıflarında ve diğer okullarda özel eğitim sınıflarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim verilecektir. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime başlayacak. Özel eğitim okulları ve sınıfları aynı tarihten itibaren özel gereksinimi olan öğrencilere yüz yüze eğitim vermeye başlayacaktır.

İlk, orta ve imam hatip ortaokullarında yüz yüze ve uzaktan eğitimde 1 ders 30 dakika, aralar ise 10 dakika olacak.

LİSELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİMİN GEÇİŞ SÜRECİ

Liseler yeni öğretim dönemine uzaktan eğitim ile başlayacak. 1 Mart tarihinden itibaren 12. sınıfta seyreltilmiş sınıf uygulaması ile yüz yüze eğitim başlayacak. Lise son sınıflarında 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze yapılacak dersler, eğitim kurumu müdürlüklerince haftada en az 16, en çok 24 saat olmak üzere belirlenecek ve planlanacaktır. Merkezi sınavlarla ilgili öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçlarını açıklar.

Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yapılacaktır. Ölçme ve değerlendirme uygulamalarında yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında verilen derslerin tüm konularından öğrenciler sorumlu olacaktır.

Lise düzeyinde eğitim veren tüm özel eğitim okulları ve diğer okullarda bulunan özel eğitim sınıfları 15 Şubat’tan itibaren uzaktan eğitime, 1 Mart’tan itibaren ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacak.

SINAVLARLA İLGİLİ SORULAR

Liselerde tüm sınıf seviyelerinde ilk dönem için yapılamayan sınav takvimi, 1 Mart’tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu yönetim kurulu tarafından belirlenecek ve planlanacaktır.

Eğitim kurumlarının müdürlükleri tarafından gerekli önlemler alınacak ve sınavlar uygulanacak ve ilk dönem ile ilgili tüm iş ve işlemler 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine girilerek tamamlanacaktır.

İlk yarıyılda yapılamayan sınavların kapsamı 1 Kasım 2020 tarihine kadar işlenen konularla sınırlı olacaktır. Herhangi bir nedenle sınavlara giremeyen ve mazereti okul yönetimince uygun görülen öğrenciler, İlgili alan sınıfı öğretmeni tarafından belirlenecek tarihte sınav. Sınav tarihleri ​​öğrencilere en az bir hafta önceden duyurulacak ve e-Okul Sistemine kaydedilecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir