İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merkez Bankası, farklı bankalar arasında 7/24 para transferine imkan veren FAST Sistemini başlattı.

Merkez Bankası, bugün itibariyle anında perakende ödeme uygulaması olan Anında ve Sürekli Para Transferi Sistemini vatandaşların kullanımına açmıştır. Böylece vatandaşlar haftanın 7 günü 24 saat farklı bankalardaki hesapları arasında para transferi yapabilecekler. Uygulama ilk etapta 50 TL limit ile başladı, daha sonra 1.000 TL’ye çıkarılacak.

Merkez Bankası (TCMB), Anında ve Sürekli Fon Transferi (FAST) sisteminin başladığını duyurdu. Bugün uygulamaya konulan yeni nesil 7/24 anında perakende ödeme uygulamaları ile pilot testler de tamamlandı.Merkez Bazında FAST şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni nesil 7. / 24 Fonlara anında perakende ödeme uygulamaları Anında ve Sürekli Transfer (HIZLI) Sistemi, bankalarla yapılan pilot testlerin tamamlanmasının ardından 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla hizmete açılmıştır.

“KOLAY ADRES SİSTEMİ AYRICA MEVCUTTUR”

FAST Sistem ile, Türkiye Cumhuriyeti’ne kayıtlı elektronik ödemelerin sistemde, kimlik numarası (hesapların kimlik bilgileri), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir yolla Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmaktadır.

“İLK AŞAMADA 50 TL LİMİTLE BAŞLADI”

Yaygın kullanımını yakından takip edebilmek için FAST Sistemi başlangıçta 50 TL limit ile başlatıldı. Bu limit kullanım yaygınlığına göre kademeli olarak artırılarak 1000 TL’ye kadar çıkarılacaktır. FAST Sistemi, yakın vadede işlem limitlerini daha yüksek seviyelere çıkararak, kare kod ödemeleri, ödeme talep etme gibi yeni katma değerli özellikler ekleyerek dijital ekonomiye önemli katkılar sağlayacak. .

Kamuoyuna sunulur. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir