İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mehmetçi’nin yolu Haftanin’e ulaştı

Kuzey Irak’ta bir zamanlar terör örgütü PKK’ya ev sahipliği yapan Haftanin bölgesi şimdi Mehmetçi’nin kontrolünde. Bölgede kurulan üslere ulaşmak için Uludere ile Haftan arasına otoyol inşa ediliyor.

Irak’ın kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınır hattından temizlendi ve 18 Haziran’da Pençe-Kaplan Haftası’nda terör operasyonu başlatıldı. Dört ayda büyük başarılar elde eden Mehmetçik, Haftanin bölgesindeki birçok tepeyi ve Hantur Dağı’nı teröristlerden temizledi. 127 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda 15 tünel, 27 cephanelik ve 1.370 hedef imha edildi. Stratejik hakim tepelerde, patikalarda ve geçiş yollarında mahsur kalan 1.156 bomba ve mayın etkisiz hale getirildi.

GÜVENLİ ALAN

Terör örgütünün kontrolündeki terör örgütünün sınır hattındaki saldırılarını önlemek için 3 kilometre aralıklarla 7/24 arama, dinleme ve gözetim yapabilen ileri teknoloji ile donatılmış 9 adet yüksek güvenlikli üs bölgesi yapımı tamamlandı. Uludere’den başlayarak Silopi sınırındaki Zaho ovasına kadar 40 kilometre uzunluğundaki 25 kilometre derinliğindeki güvenli bölge tamamlandı. Terör örgütü PKK’nın sınırımızın hemen yanı başında kongreler düzenlediği, yıllarca askeri ve siyasi eğitim kampları açtığı Haftanin bölgesi ile Şırnak’ın Uludere ilçesi arasında asfalt yol yapılıyor. 30-35 kilometrelik yolun tamamlanması ile Uludere’den Haftanin’deki gözetleme kulelerine karayolu ile 15 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Yolun tamamlanmasıyla Haftanin bölgesine giriş 1990’lı yıllarda yapılan operasyonlar gibi günler sürmeyecek. Otoyolun bu yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Asfalt yol ile teröristlerin yolu kolayca kazması ve patlayıcı yerleştirmesi engellenecek. Mehmetçik, geçtiğimiz yıllarda haftanın bölgede gerçekleştirdiği operasyonlarda dağları ve tepeleri aşarak 2 saatlik yolu olası patlama riskine karşı 10 saatte tamamladı. Bu yolun tamamlanmasıyla Uludere’den Haftan ilçesindeki askeri gözetleme kulelerine ulaşım güvenli bir şekilde sağlanacak.

PKK PANİKTE

VUR-KAL taktiğinin uygulandığı Haftanin bölgesinde yol yapımı çalışması da terör örgütü PKK’yı paniğe kapladı. Terör elebaşı Murat Karayılan, ininden örgütün medya organlarına sakladığını itiraf etti: “Haftanin’deki bütün tepeleri tuttular ve yollarını getiriyorlar. Uludere’den bütün tepelere giden yolu bağlayacaklar. Helikopter karayolu ile ikmal ediliyor. Ordunun bölgeyi terk etme niyeti yok. Yıkıma yönelik ısrarlı, kararlı adımlar görüyoruz. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir