İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kredi kartı kullanıcılarının dikkatine! 20 gün sonra hesabınızdan silinecek

Sadakat kartlarında biriken para puanlarını kullanmak isteyen tüketiciler için son tarih 31 Aralık. Tüketici dernekleri, gerektiğinde puanların kullanılmasını önerir

Firmaların müşterilerine sunduğu sadakat kartlarındaki bazı puanların süresi 31 Aralık’ta dolacak. Uçuş millerinde havayolu firmaları, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle seyahat yasakları olduğu gerekçesiyle mil geçerlilik tarihlerini uzatıyor. Bu bağlamda tüketicilerin hesaplarındaki bilgileri kontrol etmesi gerekiyor.

Giyim, marketler, havayolları, akaryakıt gibi birçok şirket müşterileri için puan kazanıyor. Müşterilerin kazandığı para puanlarının bir kısmı yıl sonunda sıfırlanırken bir kısmı da geçerliliğini yitiriyor. Tüketicilerin bir kısmı yıl sonunda puanlarının silineceğini bilmedikleri için mağdur olabilir. Tüketici dernekleri, yıl sonunda silinecek puanların 31 Aralık’tan en az iki ay önce tüketiciye hatırlatılmasını ve puanları zamana yayarak ihtiyaçlar kapsamında kullanılmasını istiyor. Firmalar, tüketicilerini mağdur etmemek ve alışverişi teşvik etmek için kısa mesaj veya e-posta yoluyla bilgi verir.

‘Yayılmalı’

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Aziz Koçal, tüketicilerin şirketler ve bankalar tarafından verilen kartlarda biriken puanları ve uçuş mil sürelerini kontrol etmesi gerektiğini belirtti. Puanların çoğunun belirli bir kullanım süresine sahip olduğuna değinen Koçal, “Kartlarda biriken puan ve mil kullanım süreleri varsa, firmalar ve bankalar, müşterilerini kullanabilecekleri miktar ve yerleri önceden bilgilendirmelidir. Kalıcı veri ortamında bu sürenin bitiminden iki ay önce. Böylelikle tüketiciler para puanlarını zamanla kullanıp ihtiyaçlarına göre kullanabiliyor ”. “Bankalar ve şirketler tarafından verilen kartların üzerindeki puanlar tüketicinin kazandığı haktır. Zamanla sınırlı kalmamalı ”diyerek tüketicinin istediği ve ihtiyaç duyduğu an kullanma imkanına sahip olması gerektiği vurgulandı.

Düzenleme önemlidir

Sadakat kartlarında puan kullanımı konusunda şirketlerin ve bankaların farklı uygulamaları olduğunu belirten Koçal, şöyle devam etti: “Çoğu zaman tüketiciler bu uygulamaların kurbanı oluyor. Bu nedenle konu ile ilgili yasal düzenleme yapılarak tüketicinin korunması gerekmektedir. Tüketiciler mağdur olmamak için kazanılmış haklarını kullanmalı, bu nedenle sahip oldukları kartlarda biriken puanları kontrol ederek ve gelecek yıla devredilip devredilmediğini öğrenerek hareket etmelidir. ”

Havadaki son gün 30 Haziran 2021

Bu yıl salgın nedeniyle bir süre seyahat kısıtlamaları getirildi. Bu kapsamda Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları, 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek puanların geçerlilik bitiş tarihini 30 Haziran 2021’e erteledi.

30 günden 6 aya kadar

Zincir marketler, müşterilerine yaptıkları alışveriş karşılığında sadakat kartlarına puan da ekliyor. Ancak her pazarın farklı bir uygulaması vardır. Bu nedenle tüketicilerin alışveriş yaptıkları marketlerdeki çağrı merkezlerini arayarak bilgi almaları gerekmektedir. Zincir marketler, çoğunlukla pazarda düzenlenen kampanyalardan müşterilere alışverişlerinde puan veriyor. Bu noktaların bazı pazarlarda kullanılması 30 gün sürerken bazı pazarlarda 6 aya kadar çıkabilmektedir. Marketlerden alışveriş sonrası satın alınan kuponlar, puanların geçerlilik süresi, tutarı ve o alışveriş için elde edilen özel avantajlar gibi bilgileri içerir.

Tarih sınırı değişkeni

Puanlar, tüketicilerin harcamalarına göre banka ve kredi kartlarında birikir. Her bankanın hangi noktalarda kullanılması gerektiği tarih sınırlaması ile ilgili farklı uygulamaları vardır. Tüketicilerin puanlarının son kullanma tarihleri ​​hakkında bankaların mobil uygulamasından veya çağrı merkezlerinden bilgi almaları mümkündür. Ayrıca bu bilgiler kart ekstrelerinde yer almaktadır.

Yoğunluğa dikkat edin!

Tüketici Uygulama Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüketicilerin puanları ihtiyaçları için yılın son gününü beklemeden kullanabileceklerini belirtti. Yoğun saatlere dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Ağaoğlu, “Tüketiciler salgın döneminde puan kullanacakları için kalabalığa girmekten kaçınmalı. “Marketlerdeki ve mağazalardaki nakit ödeme noktalarında yoğun olmayan gün ve saatler tercih edilmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir