İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? DSÖ’den korkutucu açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, Çin’in Wuhan kentinde incelemelerde bulunan DSÖ ekibinin kapsamlı raporunun birkaç hafta içinde yayınlanacağını söyledi. Dr. Batyr Berdyklychev, koronavirüs salgınının bitiş tarihine ilişkin yaptığı açıklamada, “WHO’nun koronavirüsün ne zaman biteceğine dair kesin bir bilgisi yok” dedi.

Türkiye DSÖ Temsilcisi Dr.Batyr Berdyklychev, salgının başlangıç ​​noktası olarak kabul edilen Çin’in Wuhan kentine koronavirüsün kaynağını bulmak için giden DSÖ uzmanlarının incelemelerine ilişkin DHA’ya açıklama yaptı. Berdyklychev, DSÖ Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus’un geçtiğimiz 12 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında Covid-19 virüsünün kaynağını araştıran bağımsız uzman ekip Çin gezisini tamamladı ve ekip gezisini tamamladı. Avustralya, Danimarka, Almanya, Japonya, Hollanda, Katar, Rusya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnamlı uzmanlardan oluşan uluslararası bir ekip olduğunu hatırlattı.

‘VİRÜSÜN KAYNAĞI HAKKINDA SON BİLGİ YOK’

Çin’e gidecek ekibin yakında paylaşılacak özet rapor üzerinde çalıştığını belirten Berdyklychev, “Kapsamlı raporun birkaç hafta içinde yayınlanmasını bekliyoruz. Raporların kamuoyuyla paylaşılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Özet rapor yayınlandı, DSÖ uluslararası ekibin tüm üyelerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyecek.Görevdeki ekibin bulgularını özetleyen mevcut rapor, virüsün kaynağı hakkında nihai bilgileri içermiyor. öğrenilenleri özetleyin, eksik bilgileri temizleyin ve gelecekteki çalışmalar için sonraki adımları belirleyin. 11 Şubat’ta müdürü, “Bazı hipotezlerin reddedilip reddedilmediğine dair sorular vardı. Tüm hipotezlerin hala masada olduğunu ve daha fazla araştırılması gerektiğini belirtmek isterim. “Ut, bilimsel kanıt ve bulguları dikkate alarak karar verdi” dedi.

TÜRKİYE’NİN GÜÇLERİ

Dr. Berdyklychev, koronavirüse karşı mücadelesinden dolayı Türkiye’den, “Türkiye, Covidien-19 vakalarını yöneten sağlık hizmetleri ve başa çıkma kapasitesini gösteren göstergelere sahip. Ayrıca Türkiye’nin diğer güçlü yönleri, iyi organize olmuş filyasyo ekibi ve büyük nüfus kademeli olarak “aşılama kapasitesi. Geriye kalan en büyük zorluklardan biri, SARS-CoV-2 varyantlarının ülkede daha fazla yayılmasını tespit etmek, izlemek ve önlemek. “Dedi.

‘ÇIKIŞIN SON TARİHİ HAKKINDA HİÇBİR ÖZEL BİLGİ YOK’

Dr. Berdyklychev, Covid-19’a karşı güvenli bir şekilde toplum bağışıklığını sağlamak için tüm popülasyona yayılan toplam virüs miktarını azaltmak için nüfusun önemli bir kısmının aşılanması gerektiğine işaret ederek, “Toplum bağışıklık çalışmalarının amaçlarından biri savunmasız gruplar. aşılanamayanlar (örneğin aşıya alerjik reaksiyonlar). Genel olarak, aşı kapsamının yüksek olması hepimizin güvende olduğu anlamına gelmez. Genel popülasyonda aşı kapsamı yüksek olsa da, alt popülasyonlarda kümelenme kızamık örnekleri gördük. Odaklanmış bir yaklaşım için Covid-19 bulaşma bilgimizden yararlanmalıyız. DSÖ, koronavirüsün ne zaman biteceği konusunda kesin bilgiye sahip değil. Benzer şekilde, önceki pandemik virüsler (örneğin A1H1N1) popülasyonda hala mevcuttur, ancak bu virüs mevsimsel grip aşısına dahil edilmiştir. “.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir