İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irak’ın ithalat yasağı sona erdi

Domates ihracatımız yeniden başladı
Yeterli mevsimlik taze domates üretimi nedeniyle Irak tüm ülkelere getirilen kısıtlamaları kaldırınca domates ihracatımız devam etmeye başladı. Hedef 2019’da rakamlara ulaşmak.

Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Irak’ın yeterli mevsimlik taze domates üretimi nedeniyle tüm ülkelere kısıtlamalar getirdiğini ve Temmuz ayından itibaren uygulanan dönemsel taze domates ithalat yasağının 2 gün önce sona erdiğini belirtti.

GEÇEN YILDA TOPLAM DOMATES İHRACATI 304 MİLYON DOLAR OLDU

Uçaktan yapılan açıklamada, Türkiye genelinde 2018 yılında 292 milyon dolarlık taze domates ihracatı ile 2019’da 304 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Bu yıl 27 Ekim’e kadar 50 ülkeye 247 milyon dolarlık taze domates ihraç edildiğini kaydetti.

“Irak’a 25.546 ton taze domates ihraç ettik ve 8 milyon dolar kazandık. Irak, her yıl belirli zamanlarda yeterli mevsimlik taze domates üretimi nedeniyle tüm ülkelere kısıtlamalar getiriyor. Temmuz ayı itibarıyla yürürlüğe giren bu uygulama 2 günler önce. .

PANDEMİ ÜLKELERDE YERELLEŞME EĞİLİMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Pandeminin ardından ülkelerde üretimde ademi merkeziyetçilik eğilimi güçlendi. Tarım sektörünü teşvik etmek için birçok ülke artık kendi yöntemleriyle bu uygulamaları yapıyor. Irak’a ihracatımız 2019 ve 2018’de 17 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıl sonuna kadar aynı ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. ”

DÜNYADA TAZE DOMATESDE TÜRKİYE 4. YENİ NESİL

Flight, Türkiye, Rusya’da 27 Ekim’e kadar olan dönemde yaş domates ihracatında 51 milyon dolarlık bir performans gerçekleştirdiğine dikkat çekerek, “Türkiye, taze domates üretiminde dünyada 4. sırada. 2001 yılına kadar olan dönemde taze domates üretimimiz 2019’a kadar yüzde 50 artarak 13 milyon tona ulaştı. “ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir