İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hobi olarak başladı! Yumurtasını 150 liraya satıyor

Kuşadalı girişimci Ramazan Kaplan, “Çevreden gelen yumurta talepleri de beni bu işe itti. Kuluçka ve yumurta talebine yetişemiyorum. Önümüzdeki günlerde yavru devekuşu sayısını artırmayı planlıyorum.”

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde hobi olarak başlattığı devekuşu yetiştiriciliği işinde çiftlik kuran Ramazan Kaplan, talebe yetişemediğini söyledi.

Değirmendere Mahallesi’nde oyuncak dükkanı bulunan Ramazan Kaplan, 2 yıl önce kiraladığı arazide hobi olarak satın aldığı 2 devekuşuna bakmaya başladı.

Devekuşu yetiştiriciliği konusunda internet üzerinden araştırmalar yapan Kaplan, yumurtalarının 150 TL’ye, etinin 170 TL’ye alıcı bulduğunu öğrenince işi geliştirmeye karar verdi.

İstihdam ve devekuşu sayısı ile çiftçilik yapan bir kişi Tiger’ı 80’e çıkarıyor, Türkiye onlara farklı illerden 150 kilo yumurta gönderiyor. Kaplan yavru devekuşunu 1200-2 bin liraya, ana devekuşunu 9 bin liraya satıyor.

Kaplan, Anadolu Ajansı’na (AA), muhabbet kuşunun olduğu çocukluğundan beri hayvanlarla ilgilendiğini söyledi.

İnternette araştırma yaparken devekuşlarını besleyebileceğine karar verdiğini anlatan Kaplan, “Önce iki devekuşu ile başladım. Sonra çiftliği büyütmeye karar verdim. Çevreden gelen talepler de beni bu işe itti. Yavru ve yumurtaya olan taleple birlikte arttı. Önümüzdeki günlerde devekuşu sayısını artırmayı planlıyorum. “dedi.

Devekuşu yetiştiriciliğinin koyun ve inek yetiştiriciliğinden daha karlı olduğunu anlatan Kaplan, “Sayısız özelliği var. Yumurtaları protein açısından çok zengin. Bazıları evlerini zararlılardan, bazıları hastalıklarına çare olarak, bazıları da uzmanların tavsiyesi. Etin yanı sıra yumurtaya da çok talep var. “diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir