İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grip aşısı kimlere ve nasıl yapılacak?

Türkiye’ye sınırlı sayıda grip aşısı geldi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre yüksek risk grubundaki ve aşılanacak kişiler e-Nabız ile sorgulama yapacak. Grip aşısına hak kazananlar, aşıyı eczanelerden 72,64 liraya temin edebilecek. Grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılacaktır.

Grip aşısı öncelikle Sağlık Bakanlığınca belirlenen risk grubundaki kişilere yapılacaktır. Aşı olmak isteyenler öncelikle e-Nabız’a girerek bu grupta olup olmadıklarını öğrenmelidir.

Bakanlık tarafından 65 yaş üstü riskli, kalp damar hastalığı, kronik hastalık, kanser tedavisi ve organ yetmezliği olan kişiler önceliklerine göre sınıflandırıldı.

E-Nabız’a NASIL GİRİLİR?

E-Devlet kapısından e-Devlet şifrenizi, e-İmza veya Mobil İmza’nızı kullanarak, numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet girişine tıkladığınızda, e-Devlet girişine yönlendirileceksiniz.

E-Devlet girişi için T.C. Kimlik numaranızı ve e-durum şifrenizi girdikten sonra göreceğiniz sayfa, giriş yapacağınız uygulama ile ilgili bilgileri içerir. Sayfanın altındaki “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.

Kullanım Koşulları, profil bilgilerinizi oluşturmanız için yönlendirildiğiniz ilk ekrandadır. Profilinizi oluşturmaya başlamak için “e-Nabız Sisteminin kullanım şartlarını okudum” yazısının yanındaki kutuyu işaretlemeniz gerekmektedir.

Profil bilgilerinizi oluşturmak için Aşama 2 kişisel bilgilerinizdir. Kişisel sağlık bilgilerinize kimin erişmesini istediğinizi paylaşım seçeneklerinden seçebilirsiniz. Profil bilgilerinizi oluşturmanın son adımı “Erişim Bilgileri” dir.

Burada sisteme giriş yapmak için cep telefonu bilgilerinizi ve kullanmak istediğiniz e-Nabız şifrenizi oluşturmanız ve girmeniz gerekmektedir. Ardından cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık erişim kodunu Onay Kodu alanına yazarak e-Nabız’ı etkinleştirmiş olursunuz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir