İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gıda fiyatlarında yeni gelişme! Merkez Bankası devreye girdi

Merkez Bankası Yönetim Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına karar verildi.

Merkez Bankası Yönetim Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü, Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına karar verildi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye Merkez Bankası (TCMB) organizasyon yapısının gereklerini göz önünde bulundurarak

– Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü”,

– Bankacılık ve Finansal Kurumlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Katılım Bankacılığı Müdürlüğü”,

– Bütçe ve Mali Raporlama Genel Müdürlüğü bünyesinde “Mali Kontrol Dairesi” kurulmasına karar verildi.

İlgili Müdürlüklerin görevleri aşağıdaki şekilde belirlenir.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü: Fiyat istikrarı açısından kritik öneme sahip gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına ilişkin verileri detaylı ve zamanında analiz ederek erken uyarı fonksiyonunu görmek, araştırma sonuçlarını raporlamak para politikası sürecine ve Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasalarına katkı sağlayacak şekilde incelenmesi İzleme Komitesinin sekretarya görevini yerine getirmek.

Katılım Bankacılığı Müdürlüğü: TCMB’nin katılım bankaları ile ilişkilerinin etkinliğinin artırılması, sektörün gelişmesine ve finansal istikrarın sağlanmasına katkı sağlanması ve bu alanda çalışan uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin daha etkin takip edilmesi.

Mali Kontrol Müdürlüğü: İç mali kontrol sistemini güçlendirmek, mali raporlamanın güvenilirliğini artırmak, bütçe kapsamında yapılan harcamaların Banka önceliklerine, verimlilik ve tasarruf ilkelerine uygunluğunu kontrol etmek. İlgili Müdürlükler 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayacaktır. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir