İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fırıncılar tekrar ekmek için zam istiyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, un ve diğer ürünlerde artan fiyatlara müdahale edilmediği sürece yeni bir ekmek zammının kaçınılmaz olduğu ifade edildi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, federasyon binasında düzenlediği basın toplantısıyla artan un fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

UN FİYATLARI YÜKSELİYOR

Ekmeğin temel gıda hammaddesi olan un fiyatlarındaki yüzde 40’lık artış ve diğer girdilerdeki artış nedeniyle son iki ayda fırıncıların ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Balcı, ” 3 Temmuz’da yapılan yurt içi maksimum fiyat 7 kilogramdır 75 liranın üzerinde fiyat artışı olmayacağını, yıl sonuna kadar bunu sürdürmeye çalışacağımızı, olağanüstü bir şey yoksa Artisan sektörü olarak kilogramın fiyatını yıl sonuna kadar 7,75 olarak tutmak için elimizden geleni yapacağız. 156 lira, 158 lira, 147 lira, 152 lira, 151 liraya çıkarak yüzde 40 arttı. ” O konuştu.

“ZORLU İŞLETMELERİN FİYATI ARTIRMASI İÇİN DAHİL OLMADI”

Un fiyatlarının düşmesi noktasında yetkililerden gerekli çalışmaları yapmalarını talep ettiklerini belirten Balcı, “Bu artışların ekmeğimiz üzerinde olumlu bir etkisi yok. Zor durumda olan fırıncı tüccarlarımızın kaçınılmaz olduğunu, fiyat artışına gitti. “Bir ürünün fiyatı her gün değişiyor mu? Unun fiyatı her geçen gün değişmeye başladı. Şimdiye kadar durum böyle değil. “Şeklinde konuştu.

İŞİ BEKLEYECEĞİZ “

Balcı, ekmek fiyatlarının yükseltilip yükseltilmeyeceği sorusuyla ilgili olarak, “Geçen ay artan bu girdiler üzerinde yapılacak çalışmaların sonucunu bekleyeceğiz. Yapılan artış normal bir artış değil. Varsa. bir üründe iki aylık bir dönemde yüzde 40’lık bir artış, gerçekle bağdaşamaz. ” ifadeyi kullandı.

YAKIN ZAMANDA YAPILAN ZAM

15 Ekim’de İstanbul Fırıncılar Odası, bin gram (1 kilo) ekmeğin maksimum satış fiyatının 7,5 TL olduğunu açıkladı.

Buna göre 200 gr. Ekmeğin fiyatı 1,25 TL’den 1,5 TL’ye yükselmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir