İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan’dan istifasını istedi

Ermeni halkından sonra Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Paşinyan’dan Azerbaycan karşısında başarısız olmasının ardından ülkeyi kaosa sürüklemesini istedi.

Dağlık Karabağ’da, Azerbaycan’la karmaşa içinde olan Ermenistan’da hükümet ağır darbe aldı.

Ülkenin gündemindeki ilk konu, Ermenistan halkının sokağa çıkarak Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep etmesidir.

Son olarak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Rusya’daki Ermeni cemaatinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede Ermeni hükümetini eleştirdi.

Paşinyan gitmek zorunda

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı Azerbaycan ile Dağlık Karabağ sorunu ve Ermenilerin Karabağ’dan çekilmesini “büyük bir trajedi” olarak kabul etmeye çağıran Sarkisyan, “Böyle büyük bir trajedinin yaşandığı her ülkede, bir Çözüm. Buna yol açan hükümet gitmeli. “ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM ÖNERİ

Sarkisyan, ülkedeki durumun, seçimlerin yapıldığı iki yıl önceki durumdan çok farklı olduğuna işaret ederek, geçici bir ulusal birlik hükümeti kurulması ve erken seçim önerisinde bulundu.

Tüm partilerin üzerinde anlaşacağı teknokratik bir hükümet kurulmasını öneren Sarkisyan, bu hükümetin 6 ay veya 1 yıl çalışıp ülkeyi erken seçime götürebileceğini belirtti.

REFERANDUM TEKLİFİ

Sarkisyan ayrıca yeni seçimlere kadar ülkede anayasa değişikliği için referandum istedi.

Sarkisyan, Ermenistan’da Cumhurbaşkanı veya Başbakan’ın tek başına ülke için önemli kararlar almaması gerektiğini savunarak, “Ülkemizde Anayasa hiç dengede değil. Parlamento, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı arasında bir denge olmalı. ” O konuştu.

Ayrıca Sarkisyan, Cumhurbaşkanının şu anda olduğu gibi parlamento tarafından değil halk oylamasıyla seçilmesi gerektiğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir