İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan’dan Yunanistan ve Rum kesiminde dinlenmeye: Kabul etseniz de etmeseniz de mesele kapanıyor

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in tavrına dikkat çekerek, “Önce sınırlarınızı bilin! Bu şekilde giderse masaya oturamayız. Neye güveniyorsunuz? Kar Güvendiğiniz dağlara düştü. Çılgın Türkleri iyi tanıyacaksınız. ” Erdoğan, Kıbrıs sorununda iki devletli çözümden başka seçenek olmadığını kaydetti.

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’e tepki göstererek Kıbrıs krizine ilişkin son sözünü verdi.

İşte Erdoğan’ın konuşmasının o kısmı;

“Kıbrıs sorunu, Türk ve Kıbrıs halklarının ortak davasıdır. Tüm çabalara rağmen kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşılamadı. Türk tezinin yerel özerklik şeklinde sunulduğu müzakereler 1971’in sonuna kadar devam etti. 15 Temmuz 1974’teki Yunan-Yunan darbesi sona erdi. 1960’larda Kıbrıs Türk tarafına özerklik tanımayan Rumlar, 1970’lerde iki toplumlu federasyonu kabul etmeyen Rumlar’dı. Kıbrıs Türk tarafının üye olmadığı AB içinde elde edebileceği hakları aşındırmaktı.

HADDİN MİÇOTAKİSİNİZİ BİLİN! ÇILGIN TÜRKLERİ TANIYACAKSINIZ ”

Bunlar tek millet, sözlerini hiç tutmadılar ve bundan sonra da durmayacaklar. Bir açıklama yapıp “Miçotakis ile görüşebilirim” diyorum, o meydan okuyor. “İstikşafi görüşmeler başlasın” dedik, şimdi Atina’da yapılacaktı. Miçotakis meydan okudu. Siz meydan okuduktan sonra sizinle nasıl bir araya geleceğiz? Önce limitlerinizi bileceksiniz. Huzur arayışı içindeyseniz, sınırlarınızı bilmelisiniz, meydan okumayın. Masadan kaçtın, biz masadaydık. Böyle giderse masanıza oturamayız. Neye güveniyorsun Bir yerden destek olacağına inanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Türkiye yerinde, nasıl yapılacağını bilmeli. Bak, bazı dağlara güveniyorsun, güvendiğin dağlar kar yağdı, hiçbiri fayda sağlamaz. Kendi göbeğimizi kestik. Çılgın Türkleri çok iyi tanıyacaksınız.

Yarım asırdır Kıbrıslı Türklerin adadaki çıkmazın kurbanı olmasına artık izin vermeyeceğimizi bütün dünya bilmelidir.

Adalarda ne yaptığınız apaçık ortada. Neye güveniyorsun Biliyorsunuz, destek yine bir yerden gelecek, buna güveniyor musunuz? Buna güveniyorsan yanılıyorsun. Nereden gelirse gelsin. Şunu bilin, Türkiye dik duruyor, yerinde ve gerektiğinde yanması gerektiğini biliyor.

Adadaki Türk toplumunu görmezden gelen ve 50 yıldır müzakereleri başarısızlıkla mahkum eden Yunan ve Yunan zihniyeti karşısında eski çözüm formüllerinden tekrar bahsetmenin manası yok. Kıbrıs sorunu yeni dönemin ruhuna uygun, çözüm odaklı bir yaklaşımla ele alınmalıdır.

“KABUL ETMEK İSTİYORSUNUZ YA DA ETMEYİN”

İki devletli çözüm dışında Kıbrıs’ta çözüm kalmadı. Kabul etsen de etmesen de. Türk tarafına uygulanan ambargoları artarak sürdürüyorlar. Daha fazlasına izin vermeyeceğimizi tüm dünya bilmeli.

Bugün Sayın Fuat ile KKTC’ye gidiyoruz ve KKTC’de kapsamlı bir çalışmaya başlayacağız. Bu çalışmalarla KKTC’yi hızla canlandıracağız. Maraş’tan Dip Karpaz’a Ulaştırma Bakanlığımızda olacağız ve burada yoğun çalışmalar yapacağız. Kuzey Kıbrıs’ı çok modern bir devlet olarak hayata geçireceğiz. “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir