İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen korona aşısının insan denemeleri başladı

Koronavirüse karşı geliştirilen “ERUCOV-VAC” aşı adayının ilk dozunun bir gönüllüye uygulandığı bildirildi.

Erciyes Üniversitesi’nde koronavirüs aşısı çalışmalarında önemli bir aşamaya gelinmiştir.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen, Koçak Farma’da GMP koşullarında üretilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının Ar-Ge çalışmaları tamamlandı.

“UMUT İLHAM VER”

Aşı adayının ilk dozu, etik kurul onayının ardından Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) bir gönüllüye uygulandı ve Sağlık Bakanlığı ile Faz 1 çalışmalarına başlandı.

Uygulama için gönüllü olan Nazif Durna, aşı çalışmasında gönüllü olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Durna, “Umarım insanlar için umut olabilirim.” Akademisyenlere çalışmaları için teşekkür etti.

“OCAK’DA BİTECEK”

Aşının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirten Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Çalış, Faz 1 çalışmalarını önümüzdeki yıl Ocak ayı başında tamamlamayı planladıklarını söyledi.

“Periklinik çalışmalarını tamamladığımız aday aşımızı bugün ilk gönüllümüze uyguladık. Böylece aşı çalışmamızda Faz 1 çalışmasına başladık. Faz 1 çalışması yaklaşık iki ay sürecek. İnşallah planlıyoruz. gelecek yıl Ocak ayı başlarında tamamlayın.

Faz 1 çalışmalarının başarılı olması durumunda Üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşılarımızın ve ülkemizdeki diğer aşılama merkezlerinin geliştirdiği aşılarımızın koronavirüse karşı vatandaşlarımıza sunulan milli aşılarımız olmasını dileriz. ”

44 GÖNÜLLÜYE UYGULANACAK

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı adayı, daha önce koronavirüs hastalığı geçirmemiş 18-55 yaş arası toplam 44 sağlıklı gönüllüye 3 hafta ara ile iki kez uygulanacak.

Faz 1 çalışması başarıyla tamamlanırsa, Faz 2 çalışmaları Ocak 2021’de başlayacak.

“YERLİ AŞI İNSAN UYGULAMASI İLK KEZ BAŞLADI”

Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen koronavirüs aşı adayı hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin kocası, “Faz 1 insan uygulamalarımız bugün itibariyle Erciyes Üniversitemizde başladı. Aşama 1 aşaması 44 kişiye uygulanabilir. Sanırım 5-6 haftalık zaman dilimi Aşama 1’de yapıldı.Türkiye’de Türkiye’de ilk defa yerli aşılarımızın insan uygulaması başladı. dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir