İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EPDK’dan 68 milyar TL’lik dev yatırım için onay bekleniyor

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Ergüneş, “EPDK’nın belirlediği hedefler doğrultusunda ödül ve ceza mekanizması devreye girecek. Sektör olarak 68 milyarlık yatırım için EPDK’dan onay talep ettik. Bu dönem için cari fiyatlarla lira. ” dedim.

Salgın nedeniyle bu yıl dijital olarak düzenlenen 13. EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın moderatörlüğünü üstlendiği “Elektrik Dağıtım Sektöründe Yeni Nesil Teknolojik Yatırımlar” oturumunda konuşan Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ Başkan Yardımcısı Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ergüneş, elektrik Dağıtım altyapısındaki teknolojik gelişmeler ile müşteri memnuniyeti odaklı hizmet verilebileceğini söyledi.

Özellikle son 3-4 yıldır müşteriyi hizmetin merkezine koyma sürecini yaşadıklarını belirten Ergüneş, “Bu bizi de dönüştürüyor. Temel teknolojik altyapımızı tamamladık. Ölçüm ve iletişim olarak. altyapımız düzeldi, sistemimizde her geçen gün biriken veriler inanılmaz bir boyuta ulaştı.Tüm süreçlerimiz artık veri tabanlı, bu durum değişim gerekliliğiyle birlikte bize fırsatlar da getiriyor. ifadelerini kullandı.

Ölçüm ve haberleşme altyapısındaki gelişmelerle daha verimli elektrik dağıtım hizmeti verebileceklerini belirten Ergüneş, şöyle devam etti: “EPDK 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama döneminde kalite odaklı bir yapıya geçmek istiyor. Bunu benimsiyoruz. Bizim için bazı zorluklar yaratacak ama iş haklı.Bu kapsamda EPDK’nın belirlediği hedefler doğrultusunda ödül ve ceza mekanizması devreye girecek, bu yaklaşım sektördeki iş modelini kökten değiştirecek, ancak her türlü sürecin ölçüldüğü, çıktıların hedef ve göstergelerle kontrol edildiği bir yapı olacak, bu nedenle daha fazla teknoloji ve ölçüm altyapısına ihtiyaç var.Sektör olarak EPDK’dan 68 milyar lira yatırım için onay talep ettik Bu dönem için cari fiyatlarla. Bu rakam 2016-2020 döneminin yaklaşık iki katı. Onu finanse edip 10 yıl içinde tarifeden geri alacağız. DK yönetmeliğine göre, toplam bütçenin yüzde 5’i ağ ve işletim sistemi yatırımı olarak kullanılıyor, bu da 3,5 milyar liraya tekabül ediyor. Burada kaynak verimliliği hedefimiz olması gerekiyor ki, Türkiye’nin belli bir bölümünü bırakabileliyorum. ”

“Dijitalleşme verimliliği artırır”

Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay, tüketicinin konforu arttıkça tüketiminin de artacağını söyledi. Tüketimi artan abonelerin kaliteli ve uygun fiyatlı enerji hizmeti almak isteyeceklerini belirten Atalay, bu bağlamda maliyet ve kullanım açısından verimliliğin ön plana çıkacağını açıkladı.

Atalay, teknoloji geliştikçe sektördeki maliyetlerin azaldığını ve verimliliğin arttığını belirterek, “Yıllık yaklaşık 41 milyar dolar enerji ithalatı olan bir ülke olarak yerli üretimimizin gelişmesi çok önemli. Bu nedenle ben Ar-Ge faaliyetlerinin daha da artacağını düşünüyorum. Dijitalleşme daha verimli bir çalışma sağlıyor Dijitalleşme ana konu haline geliyor Dağıtılmış enerji, yenilenebilir ve otonom sistemlere yönelik çok ciddi bir eğilim olacak, şirketler için ciddi bir konsolidasyon süreci olacağını düşünüyorum. önümüzdeki dönemde. ”

“Çözümlerin yerelleştirilmesi çok önemli”

Enerjisa Enerji Kıdemli Müdürü Murat Pınar da dijitalleşmenin ve elektrik dağıtım verilerinde büyük rol oynadığını ifade ederek, “Türkiye, enerji maliyetlerini geri kalanına daha fazla cari sağlayacak bir konumda çıkarıyoruz. Dış ve finansman kaynakları pozitif değerler üretiyor. Bu nedenle. Sektörümüzün ulusal ve yerel çözümlerinin artırılması gerekiyor, bu çalışmaların özel sektör ve kamu ortaklığı ile yeni iş alanları yaratmak için yapılabileceğini düşünüyorum.

Sektörde pek çok alanda yeni projeler geliştirildiğini kaydeden Pınar, “Son 3 yılda Avrupa’da en çok proje etiketi olan ülke olduk. Buna köy elektrifikasyonu, talep yönetimi ve mikro şebeke çözümleri de dahildir. . Özellikle enerji verimliliği çok bakir bir alan. Enerji verimliliğinde İskandinav ülkeleri dışında. İstenilen düzene ulaşılamadı. Bu anlamda Türkiye çok fazla potansiyele sahip. “Değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir