İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dolandırıcıların kullanılmış araç oyunu ortaya çıktı

Aynı model ve markaya ait binlerce araç sahibinin üyesi olduğu sosyal medya gruplarına sızan fırsatçılar, ilanda aracı bulunanları tarih paylaşarak fiyatlarını artırmaya çağırıyor.

Son zamanlarda artan kullanılmış araç fiyatları vatandaşları rahatsız ediyor. Her gün farklı bir yapay müdahale türü ortaya çıkmakta, bu da araç satın almak isteyen vatandaşları zor bir duruma sokmaktadır.

YÜZDE 80 ZAM YAPILDI

Öyle ki; Sektör temsilcilerine göre bugün ikinci el araç alacak bir vatandaşın ayırması gereken ortalama bütçe, neredeyse her gün değişen fiyatlar nedeniyle en az 120 bin TL bandına ulaştı.

Ancak bu oran 6-7 ay öncesine kadar 70-80 bin TL aralığında idi. Bu hesaplamadan da anlaşılacağı üzere fiyat artışı yüzde 80’e yaklaştı.

FİYATLARA YAPAY MÜDAHALE ETMEKTEDİR

Ancak ikinci el fiyat artışının tek nedeni şüphesiz sıfır araç tarafındaki arz sıkıntısı ve değişen döviz kurlarıdır. İkinci ele doğru yükselen trendi daha büyük bir kâr kapısına dönüştürmek isteyenler, fiyatları yapay olarak yukarı doğru manipüle ediyor.

SEÇENEKLERİN YALANI KEŞFEDİLDİ

Yeni Şafak’ın haberine göre, online kanallara değerinin çok üzerinde bir fiyatla giriş yapan ve ” Opsiyonlu ” yalanıyla alıcıları buna ikna eden bazı satıcıların, Piyasa fiyatları bu şekilde tek bir reklam sitesinde bu ilanların sayısı sadece 5500’dür. belirlenmişti.

FİYAT ARTIŞI ÇAĞRISI

Aynı marka ve modele ait araçların üzerine opsiyonun reklam sitelerinde yer almasının ardından kurulan ve söz konusu araçlar için bilgi alışverişinin yapıldığı sosyal medya ve Whatsapp gruplarına sızan fırsatçılar, koyan grup üyelerini arıyor araçlarını paylaştıkları mesajlarla satışa çıkarıyor.

KASASINA GÖRE 20 BİN TL’YE KADAR

Mesajlarında fiyat artışlarının tarihini de veren fırsatçılar, fiyat artışlarının doğru orantılı olmasını ve alıcıların zihninde söz konusu markanın ortalama fiyatının oluşmasını sağlamak için fiyat artışlarını kendileri belirler.

Fırsatçıların gruplar halinde fiyatları yükseltmek için paylaştıkları mesajda modele ve davaya bağlı artışların 10 ile 20 bin TL arasında olduğu görülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir