İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Pazartesi karar vereceğiz” dediği normalleşme süreci nasıl geçecek?

Koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen yasaklar 1 Mart’tan itibaren kademeli olarak kaldırılacak. Normalleşme ile ilgili bazı detaylar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına işaret etmesiyle netleşti. Buna göre iller tedbirler için iki hafta izlenecek ve riski değişen illerde yeni kararlar alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme takvimiyle ilgili yeni kararların Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Pazartesi günü açıklanacağını söyledi. Erdoğan Cuma namazının ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Bilim Kurulu çalışmaları Pazartesi günü kabineye gelecek. Biz de görüşeceğiz.” Bakanımız sunumunu yapacak. Restoranlar konusunda ne yapmalıyız, hangi adımları atmalıyız, pazartesi günü kabine toplantısında otellere ulaşana kadar karar vereceğiz. ”

“MUTASYON ETKİSİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Perşembe günkü Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Tam kapanma gibi bir durum düşünmüyoruz ancak vaka sayısının arttığını görüyoruz. Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz. Yaptığı paylaşımda, “Yerinde karar verme süreci ile kademeli olarak normale döneceğiz. 1 Mart itibarıyla belirlenen kriterler çerçevesinde valilerimizin başkanlığında dört risk seviyesinde il sağlık komitelerimiz ile süreç başlayacak. ”

Bakan Koca, geçen hafta normalleşme takviminin nasıl uygulanacağı ve illerin risk durumuna göre nasıl sınıflandırılacağı ile ilgili detayları paylaştı.

İLLERİN KATEGORİLERİ NASIL BELİRLENİR?

Buna göre iller, vaka sayısının nüfuslarına oranına göre “düşük riskli”, “orta riskli”, “yüksek riskli” ve “çok yüksek riskli” olarak sınıflandırılacaktır.
100.000’de 10’dan az vakanın görüldüğü iller “düşük riskli”,
100.000’de 11-35 vaka olan iller “orta riskli”,
100.000’de 36-100 vaka olan iller “yüksek riskli”,
Yüzbinde 100’den fazla vakanın görüldüğü iller “çok yüksek riskli” olarak belirlenecek.
Düşük riskli iller “mavi”, orta riskli “sarı”, yüksek riskli “turuncu”, çok yüksek riskli “kırmızı” olarak gösterilecektir.

Her il kendi durumunu görecek ve önlemleri değerlendirecek ve o ilde yaşayanlar kısıtlamalar hakkında önceden bilgilendirilecek.

KATEGORİLER ARASINDAKİ GEÇİŞ NASIL OLACAK?

Sağlık Bakanı Koca’nın paylaştığı detaylara göre vaka sayıları il bazında haftalık olarak yayınlanacak ve tedbirlerin değiştirilip değiştirilmeyeceği iki haftada bir gözden geçirilecek. Örneğin, “yüksek risk” ten “çok yüksek risk” e geçen bir il, önceden ek kısıtlamaların geldiğini bilecektir. İl bazında lokanta ve hizmet sektörlerinin açılıp açılmayacağı, sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarının nasıl uygulanacağı bu verilerden takip edilebilir. Örneğin Ankara’da vaka sayısı yüz binde 35 civarında ve buna göre Ankara düşük risk kategorisinin üst ucunda. Ankara bugünkü haliyle “kontrollü normalleşme” adımlarının atılacağı iller arasında yer alıyor. Ancak Ankara’daki vaka sayısının mevcut durumundan artması, şehirdeki önlemlerin sıkılaşmasına neden olabilir.

KALDIRILMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

Belirlenen risk kategorilerinde hangi normalleştirme adımlarının atılacağı ve hangi önlemlerin kaldırılacağı henüz belli değil. Ancak illerin bulunduğu bölgedeki durum da bazı önlemlerin devam etmesini gerektirebilir. Çıkışlarda seyahat kısıtlamaları düşünülebilir.

Sağlık Bakanlığı, illerdeki vaka sayılarının nüfusa oranını gösteren haritayı 15-21 Şubat tarihleri ​​arasında yayınladı.

AŞILARDA SON DURUM

Türkiye’de aşılama programı 65+ kişi ile devam ediyor. 60 yaş üstü eşler de aşı randevuları yapabilirler. 26 Şubat’ta açıklanan son verilere göre yaklaşık 6,8 milyon kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon doz aşı temini ve bu tarihte yaklaşık 52,5 milyon kişiye aşı yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

Fahrettin kocası da Pfizer-biontech 800 bin doz aşı ile 10 gün içinde Türkiye’ye getirilmesinin beklendiğini açıkladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir