İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coğrafi işaretli Tunceli sarımsağı artık tarlalarda yetiştirilecek

Doğada kendiliğinden yetişen ve endemik türler arasında yer alan dağ sarımsağının kontrolsüz toplanmasını önlemek için Tunceli’de kurulan üretim merkezi, yöre halkı için bir istihdam kapısı olacak.

Doğal güzellikleri ve vahşi hayvanlarının yanı sıra zengin bitki örtüsüyle de öne çıkan Tunceli’de, “allium tuncelianum” olarak bilinen ve yörede “dağ sarımsağı” olarak bilinen endemik bitkinin geçit olarak korunması için çalışmalar başlatıldı. istihdam etmek.

Bu kapsamda Tunceli Valiliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2020 Toplumsal Kalkınmayı Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde “Dağ Sarımsağı Dar Gelirin İstihdam Kapısı Oluyor” projesi Fırat Kalkınma Ajansı’na sunuldu.

Projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanması ve destek hakkı verilmesi üzerine Ovacık ilçesinde Munzur Dağları arasında 1500 rakımda bulunan hazine arazisinde dağ sarımsağının tohum, ananas ve dentikül ekimine başlandı.

Toplam 1 milyon 114 bin 750 lira bütçesi ve 18 ay tamamlanma süresi olan proje, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu ve Ovacık Kadın Girişimcilik Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından gerçekleştiriliyor.

Coğrafi işaretli ürünler listesinde yer alan, aroması ve tek dişli olmasıyla beğeni toplayan dağ sarımsağının korunması ve yetiştirilmesi için Ovacık’taki söz konusu üretim merkezinde 13 kadın tarafından halen zorlu bir çalışma yürütülmektedir. .

Kadınlar, Paşadüzü köyünde 20 dönümlük bir alanda çapalar yardımıyla kazdıkları çukurlara kerpeten, tohum ve dişler koyarak üzerlerini toprakla örterler.

Önümüzdeki yıllarda Tunceli sarımsak üretim merkezinden elde edilen ürünler ile hem merkezin giderlerinin hem de çalışanların ücretlerinin karşılanması, diğer yandan da isteyen üreticilere tohum satışı hedeflenmektedir. kendi topraklarında üretmek ve doğadan sarımsak toplayarak geçimini sağlayanlara ücretsiz dağıtmaktır.

Dağ sarımsağı yöre sakinlerine istihdam sağlayacak

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tunceli dağ sarımsağının endemik bir tür olduğunu söyledi.

Tarla koşullarında dağ sarımsağı yetiştirmek ve üreticilere istihdam sağlamak için çalıştıklarını belirten Kaya, bu bitkinin 2012 yılında coğrafi işaretli ürünler listesine dahil edildiğini hatırlattı.

Tunceli sarımsağının tek dişli olduğunu ve tüketildiğinde aromasının insanları rahatsız etmediğini belirten Kaya, şunları söyledi:

“2012 yılından bu yana bu sarımsakla ilgili birçok proje gerçekleştirdik. Bu proje ile sarımsak üretim merkezi kurduk. Önümüzdeki yıllarda bu üretim merkezinden aldığımız üretim malzemelerini sarımsak yetiştirmek isteyenlere vereceğiz. İstiyoruz. bu bitki kontrolsüz olarak doğadan toplanmayacak ve neslini koruyacak. O yüzden Ovacık ilçemiz hazine arazisinde projemizi hayata geçiriyoruz. ”

Proje ile dağ sarımsağı da korunacak.

Ziraat mühendisi ve proje koordinatörü Hüseyin Rahmi Yerlikaya, “Dağ Sarımsağı Dar Gelir İçin İstihdam Kapısı Oluyor” projesi ile sarımsak fabrikasını korumayı hedeflediklerini söyledi.

Sosyal Kalkınmayı Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde hazırladıkları projeyi Fırat Kalkınma Ajansı’na teslim ettiklerini belirten Yerlikaya, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız projemiz onaylandı. Projemizin toplam bütçesi 1 milyon 114 bin 750 TL ve toplam süresi 18 ay … Doğadan kontrolsüz toplama olarak bilinen Tunceli sarımsağını tarla koşullarında üretmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda kırsal kesimde kadın istihdamına katkı sağlamayı hedefliyoruz. “Diye konuştu.

Kıdemli ziraat mühendisi Deniz Yusuf İçgil, sarımsak üretim merkezindeki kadınların toprağa sarımsak soğanı getirmek için beş farklı ekim yöntemi kullandığını kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir