İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’den gelen aşı Ankara Üniversitesi’nde test ediliyor

Çin’den Covid-19 aşısının gönüllüler üzerinde denemeleri Ankara Üniversitesi’nde başladı.

Bilimsel komite üyeleri Prof. Dr. Akın Kaya ve Prof. Dr. Alpay Azap da yer aldı.

Türkiye, Covidien-19 aşısı etkin bir şekilde çalışmaktadır. Yerli Covidien-19 aşısı hızla çalışırken, Türkiye de farklı ülkelerde üretiliyor ve aşı düzeylerinin 3. Faz klinik denemelerinde denenmeye gelen kişiler de yer alıyor.

Hacettepe, Kocaeli ve İstanbul üniversitelerinde başlayan Çin menşeli aşı denemelerine Ankara Üniversitesi de eklendi. İbn-i Sina Hastanesi Başhekimliği’nde gerçekleştirilen aşılama çalışmasının Bilim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Akın Kaya ve Prof. Dr. Alpay Azap da katıldı. Bilim Kurulu üyelerinin gözetiminde yapılan aşılamada gönüllü sağlık personeli aşılandı.

300’DEN FAZLA KİŞİ İÇİN ÜRETİLDİ

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Brezilya bu anlamda seçildi. Brezilya’da dün itibarıyla yaklaşık 9 bin gönüllüye bu aşı ile aşı yapıldı. Daha sonra bu aşı Endonezya’da denendi. Daha sonra Bangladeş, Fransa ve Türkiye bu aşının denildiği ülkelerdir. Bu üçüncü aşamada bugüne kadar 10 binden fazla kişi aşılanmıştır. Ülkemizde bu aşı için başvuran kişi sayısı 300’ü geçti. Haftalık olarak Türkiye’de araştırmacı olarak, Türkiye’de 20’den fazla merkez olarak bu çalışmaya katılıyoruz. Haftalık olarak bir araya geliyoruz ve bu çalışma nasıl gidiyor, aşı oranımız nasıl, aşılananlarda herhangi bir yan etki var mı, yoksa çok yakından izliyoruz ”dedi.

“BU, BAKANIN DUYDUĞU”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koç’a sorulduğunda, başarıyla test edilen ve güvenilirliği kanıtlanan aşılardan 5 milyon doz sipariş verilecek. Dr. Azap, “Bakanın bahsettiği aşı aslında bu inaktive edilmiş virüs aşısı. Teknik olarak bildiğimiz bir teknikle üretildiği için yan etkilerinin az olmasını bekliyoruz. Üstelik bununla ilgili 3. faz çalışmaları dünyada birkaç aydır devam ediyor. Örneğin, Brezilya’da Temmuz ayında başladı. Bu aşı ile yaklaşık 10 bin kişi aşılanmıştır ve şu ana kadar ciddi bir yan etki görülmemiştir ”.

Faz-3 çalışmasına gönüllü olarak katılan ve aşılanan Ankara Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı. Aslıhan Kaya, “Bir doktor olarak aşılamanın öneminin farkındayım. Bulaşıcı hastalıkları önlemek için aşı yapılması gerektiğini biliyorum. Tüm dünyada salgının etkilerini biliyoruz, hastalarımızı takip ediyoruz, karşılaştıkları zorlukları görüyoruz ve bu sorunu çözmenin en büyük anahtarının aşı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hem kendimiz çalışarak destekliyoruz hem de bilimsel olarak üçüncü aşamaya ulaşan bu aşı çalışmasına destek vermek istedim ”dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir