İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Gıdalar ile Koronavirüsten Uzak Durun!

Koronavirüs sürecinde, hastalığa yakalanmamak veya atlatabilmek için diyetin nasıl olması gerektiği son zamanlarda sıkça vurgulanan konular arasında yer alıyor.

İnsanlarda pandemik koşullar nedeniyle oluşan stres ve buna bağlı uyku düzenleri ile duygu durumunun bozulması birçok kişi için sağlıksız beslenmeye neden olabilmektedir. Bu süreçte D vitamini Dyt başta olmak üzere vitamin-mineral desteği alarak kendinizi iyi hissettiren sağlıklı besinler tüketmek ve bağışıklığı güçlü tutmak önemlidir. Ceyda Nur Çakın, koronavirüs sürecinde bağışıklığın güçlendirilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

Kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak koronavirüsten koruyun
Beslenmeyi sağlıklı hale getirmek, ruh sağlığının yanı sıra fiziksel sağlığı da destekler ve Covid-19’un neden olduğu anksiyete, belirsizlik ve psikolojik stresle baş etmede önemli rol oynar. Uyku bozuklukları ve stresle mücadelede rol oynayan melatonin ve serotonin hormonları ile triptofan adı verilen amino asit seviyelerini bazı besinlerle artırmak mümkündür.

Beslenme programına özellikle yumurta, badem, yulaf, tam tahıllı gıdalar, muz ve kırmızı meyveler günlük olarak dahil edilmelidir. Ancak haftada en az iki gün ızgara veya fırınlanmış Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin yağlı balıklar tercih edilmelidir. Düzenli olarak süt ve süt ürünlerini tüketerek uykuya dalmanızı sağlayan triptofan amino asit üretimini arttırmak da büyük fayda sağlar.

Obezite, Covid-19’un olumsuz etkilerini artırıyor
Son bilimsel araştırmalar, Covid-19 ile beslenme arasındaki ilişkiyi vurgulamaktadır. İyi beslenme, kriz zamanlarında dayanıklılığın temel dayanağı olarak görülürken, besleyici gıda eksikliği, bireyleri koronavirüsü önlemek ve bunlarla savaşmak için dezavantajlı duruma düşürüyor.

Sağlıksız beslenme obeziteye neden olurken; Öte yandan obezite, Covid-19 durumunda ciddi komplikasyon riskini artırdığı gibi şeker hastalığı ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar da artırıyor. Ek olarak, yaygın iltihaplanma ve hipoventilasyon ile birlikte obezite, hastalıkla savaşmayı zorlaştırabilir.

Bağışıklığınızı artırın

Beslenmenin bağışıklık sistemi ve hastalığa yatkınlık üzerinde önemli bir etkisi vardır. Spesifik besinlerin veya besin bileşenlerinin, hücrelerin aktivasyonu, sinyal moleküllerinin üretiminde modifikasyon ve gen ekspresyonu yoluyla bağışıklık sistemini etkileyebileceği kanıtlanmıştır.

Ancak tüketilen besinler, önemli bir bağışıklık sistemi organı olan bağırsakta faydalı bakterilerin varlığını belirler. Yeterli miktarda makro ve mikro besin, özellikle demir, çinko ve B6, B12, A, C ve E vitaminleri tüketimi, bağışıklık fonksiyonunu artırarak enfeksiyonu önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olabilir.

D vitamini seviyesi Covid-19’un şiddetinde belirleyici bir role sahiptir.

En önemli vitaminlerden biri olan D vitamini düzeyinin Covid-19 şiddeti ve Covid-19’a bağlı ölümler ile ilişkisi üzerine çalışmalar var. Ek olarak, solunum yolu hastalıkları, bozulmuş D vitamini metabolizması ile ilişkilidir; Çalışmalar ayrıca akciğer enfeksiyonundan sonra D vitamini seviyelerinin düştüğünü de belirlemiştir.

Öncelikle vitamin ve mineraller doğal olarak alınmalıdır.

Bağışıklık sistemi için gerekli olan bu vitamin ve minerallerin ana kaynakları yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, hindi ve balık gibi hayvansal protein kaynaklarıdır. Ayçekirdeği, yer fıstığı, badem ve avokado da bağışıklık için önemli olan sağlıklı yağ asitleri ve E vitamini içerir.

Vücudumuzun savunma mekanizması için önemli olan antioksidan besinler, turunçgiller, kivi, pancar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve karnabahar, brokoli, sarımsak ve soğan gibi sülfürik sebzelerde yüksek miktarda bulunur. Öncelikle bu vitamin ve mineraller dengeli bir diyetle doğal olarak alınmalı, gerekirse hekime danışarak takviyeler kullanılmalıdır.

Dengeli bir diyet için bu kuralları izleyin

Tükettiğiniz sebze ve meyvelerin farklı renklerde olmasına dikkat edin. Tabaklarınız ne kadar renkli olursa, o kadar çok antioksidan vitamin-mineral alırsınız.

Haftada en az iki gün hamsi, uskumru, sardalya, palamut ve lüfer gibi omega-3 açısından zengin balıkları ister ızgara ister fırında yiyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir