İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bloomberg, Karabağ ateşkesinde Türkiye’nin rolünün sağladığını yazdı: Erdoğan’ın stratejik zaferi

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da zaferini taşıyan ABD’li Bloomberg, Türkiye’nin barış anlaşmasındaki rolünü vurgulayan bir makale yayınladı. Türkiye’nin bundan sonra bölgede önemli bir güç olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu anlaşma Erdoğan için stratejik bir zaferdir” denildi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan-Ermenistan arasında devam eden çatışmalara ateşkes çağrısı yapan bir bildirge imzaladı. Yumruğuyla imzalandığını açıklamasının ardından Azerbaycan’ın zaferi resmen ispatlandı.

“ERDOĞAN İÇİN STRATEJİK BİR ZAFER”

Azerbaycan’ın zaferini manşetlere taşıyan ABD’li Bloomberg, Türkiye’nin barış anlaşması için çok önemli bir zafer olduğunu vurgulayan Ermenistan ile barış anlaşmalarında Türkiye’nin rolüne vurgu yapan Bloomberg, Türkiye’nin bölgede önemli bir güç olacağını vurguladı.

Bloomberg analizi, “Barış anlaşmasını sağlayan taraflardan biri olmasa da bu anlaşma Erdoğan için stratejik bir zafer. Erdoğan, Azerbaycan’ın desteğiyle birlikte Rusya’nın Kafkasya’daki arka bahçesine erişim sağlamıştır. Türkiye, Ermenistan olmasa da Şimdi diplomatik ilişkilerimiz var Güney Ermenistan üzerinden zengin topraklara ulaşabilecektir. “ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE, FRANSA VE ABD BİRAKTI ENGELLİ”

Azerbaycan’ın kardeş ülke Bloomberg, Türkiye’nin verdiği güçlü destek sayesinde kazandığınadikkat’e işaret ederken, Türkiye’nin de zafer kazanabileceğini ifade etti.bloomberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin öncülüğünde imzalanan ve Türkiye’nin önemli Ermenistan ilişkilerinde mükemmel olduğunu gösteriyor. Rol aldığı anlaşmanın ABD ve Fransa’yı da etkisiz hale getirdiğini vurguladı.

KURAL TÜRKİYE’DE BÖLGEDE PERÇİN OLDU

ABD ve Fransa, 1994 yılından bu yana bölgede yaşanan gerginliği durdurmak ve o zamandan bu yana barış anlaşması imzalayarak Bloomberg’e transferler yapamadığını, Türkiye’nin bölgede uzun yıllardır etki sahibi olacağının garantisini verdiğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir