İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beyaz Saray raporu basına sızdırıldı: ‘Daha da kötüleşecek’

Seçim yenilgisini kabul etmeyi reddeden Trump, geçtiğimiz hafta izolasyon uygulamayacaklarını açıklayarak, Nisan ayına kadar tüm Amerikalılar için yeterli aşıya sahip olacaklarını belirtti.

Beyaz Saray’dan sızdırılan bir rapor, koronavirüs salgınının ülkede daha da kötüleşeceği ve önlemlerin yeterli olmadığı uyarısında bulunuyor.

3 Kasım seçimlerinde başkanlığı garantileyen Joe Biden, yenilgiyi reddeden Başkan Donald Trump’ın yönetimi tarafından engellenirken, bu karışıklığın salgının boyutunu artıracağından da endişe ediliyor.

ABD’de pandemik koronavirüste can kaybı 250 bini aşarken vaka sayısı 12 milyona yaklaşıyor. Beyaz Saray’daki salgınla mücadele için oluşturulan görev gücünün kurum içi raporunda, ülke genelinde “sert, acımasız ve yaygın bir yayılma olduğu ve bu sürecin iyileşmekten çok kötüye gittiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Guardian’a göre, medyada geniş yer bulan raporda, “mevcut azaltma çabalarının yetersiz olduğu ve önlemlerin artırılması gerektiği” belirtiliyor.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından paylaşılan verilere göre sadece Salı günü koronavirüs nedeniyle 1.707 kişinin hayatını kaybettiği ülkede hayatını kaybedenlerin sayısının bazı modellere göre Mart ayı itibarıyla 400 bini geçebileceği tahmin ediliyor.

Associated Press (AP) haber ajansına isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, görev gücünün yayılmayı yavaşlatma çabalarının “yetersiz olduğunu ve salgın eğrisini düzleştirmek için önlemlerin artırılması gerektiğini” söyledi.

Önümüzdeki hafta Şükran Günü tatili nedeniyle ABD genelinde seyahatlerin ve toplantıların artabileceğine işaret eden yetkili, bu hareketliliğin “hastalık bulaşmasını önemli ölçüde artırabileceğini” söyledi.

Trump, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Nisan ayına kadar tüm Amerikalılar için yeterli aşıya sahip olacaklarını belirterek, tecrit uygulamayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı seçilen Biden, 20 Ocak 2021’e kadar cumhurbaşkanlığında oturamayacağını hatırlatarak, Trump yönetiminden ülkede hızla artan vakalara karşı acil önlem almasını istedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir