İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Pekcan açıkladı: Tüm zamanların rekoru kırıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ocak ayında ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaştığını belirterek, “Bu rakam, tüm zamanların en yüksek ihracat rakamıdır.” dedim.

Bakanlar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Güller Ticaret Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Ocak ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

Bu yılki ihracat vizyonu kapsamında dijital pazarlama faaliyetlerine desteğin önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini belirten Pekcan, e-ihracatı artırma çalışmalarına hız verileceğini söyledi.

Pekcan, 2019 yılında kamuoyu ile paylaştıkları İhracat Master Planında belirlenen 17 hedef ülke ve 5 hedef sektöre odaklanma çalışmalarının devam edeceğini belirterek, bu ülkeler için ihracatçılara ek destek sağlanacağını ifade etti.

Ayrıca ihracata yönelik devlet yardımı, sanal fuarlar ve sanal ticaret heyetleri, ihracatı tabana yayma çalışmaları, Sanal Ticaret Akademisi eğitimleri, KOBİ’lere yönelik Eximbank finansman imkânlarının artırılması, ticaret diplomasisi faaliyetleri ve Bakanlığın diğer faaliyetlerine devam edeceklerini vurgulayarak, Pekcan, “Tüm bu çabalar ve çalışmaların desteği ve ihracatçılarımızın olağan kararlılığı ile pandemi sürecindeki gelişmelere bağlı olarak 2021 yılı için 184 milyar dolarlık ihracat hedefini aşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamı”

Pekcan, 2020 yılını önemli rekorlarla kapattıktan sonra 2021 yılını olumlu bir ihracat rakamı ile açmaktan çok memnun olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla Ocak ayında ihracatımız 2 iş günü eksik olmasına rağmen yüzde 2,5 artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaştı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek ihracat rakamı. Ocak ayında ithalatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 azalarak 18 milyar 123 milyon dolar olarak gerçekleşti.Ocak ayında dış ticaret açığı 3 milyar 75 milyon dolar oldu.İhracatın ithalatı karşılama oranı arttı Ocak ayında geçen yılın Ocak ayına göre 6,5 puan ile yüzde 83 gibi yüksek bir seviyeye ulaştı. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87. ”

“Ülkemizin makroekonomik istikrarını destekleyen bir gelişme”

Bakan Pekcan, küresel ekonomide süregelen belirsizlik, ikinci dalga nedeniyle ticaret ortaklarına getirilen kısıtlamalar, teslimat sürelerindeki gecikmeler ve artış gibi gözlemlenen arz kısıtlamalarına rağmen Ocak ayı ihracat değerini önemli ve başarılı bir performans olarak gördüklerini belirtti. lojistik maliyetler, “İhracattaki artışla birlikte İthalattaki düşüş Ocak ayında dış ticaret açığının azalmasına neden oldu. Bu tabii ki ülkemizin makroekonomik istikrarını destekleyen bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

Pekcan, dış ticaretteki bu güçlü performansın sürdürülmesi ve geliştirilmesi için özel sektör ile birlikte gayret ve çabalarını sürdüreceklerini kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir