İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Koca: Hedef yaz öncesi 100 milyon doz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştük. Sorunun aşıların sayısı değil, aşıların ne zaman teslim edileceği olduğunu söyledi. “50 milyon vatandaşa yaz gelmeden 100 milyon doz aşılamak istiyoruz” dedi. “Dolaşan listelerdeki dozları o ülkelere ne zaman vereceklerini kimse sormuyor. Yangın var. Nisan ayına kadar ihtiyacımız var” dedi. Bakan Koca, 25 milyon doz aşının Biontech’ten geleceğini açıkladı.
Dün Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca ile bir kez daha görüştük.

Bakan Koca, aşı ile ilgili programlar, yazdıklarım ve söylediklerimle ilgili bazı konuları açıklama ihtiyacı hissetti.

İlk konumuz, Çin aşısı demekten ısrarla kaçındığım, Çin’de üretilen 3 aşı arasında tek “İnaktif” aşı olan Sinovac’ın “Coronavac” ı oldu.

Bakan Koca, Endonezya’da açıklanan bu aşının ilk faz 3 final sonuçlarından oldukça memnun kaldı.

“Yüzde 97 faaliyet açıklandı. Oldukça sevindirici, “dedi, ancak asıl mesele birkaç gün sonra açıklığa kavuşmak, 3. Aşama çalışmasının Türkiye’de sonuçlandığını da sözlerine ekledi.

“Beğenmezsek, bu aşının parasını ödemeyeceğiz. Bu sayede aşı anlaşması yapabilen tek ülke biziz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyarız. Sonuçlarımız yeterince etkili olmazsa, aşıları iade etme ve beş sent bile ödememe hakkımız var. “Herhangi bir aşı şirketi ile böyle bir anlaşma yapabilen başka hiçbir ülke yok.”

“Fahrettin Bey sorun zaten burada. Sinovac’ın aşısına da karşı değilim. Araştırmalarım neticesinde iyi bir aşı olduğunu düşünüyorum. Ancak 3. Aşama sonuçlarının olumsuz olduğunu ve hoşumuza gitmediğini varsayalım. Başka aşılarımız yok. Kendimizi tek sepetten çıkacak yumurtalara bağladık ”dedim.

“Haklısın ama başka sepet yoktu” diyen Bakan Koca, şöyle açıklıyor:

“Keşke vatandaş bu aşılar için ne yaptığımızı bilseydi. Emin olun, diğer firmalarla görüşmelerimize geç kalmadık. Ama vermediler ya da istediğimiz sürede veremediler. Başlangıçta birçok şirketle tanışıldı. Tüm umut vaat eden aşı çalışmaları ile. Zamanı gelmişti. Ne zaman verilecek. O sırada iki şirket bize istediğimiz zamana yakın aşı verebileceklerini söylediler. Biri Sinovac (Çin) ve diğeri Astra Zeneca / Oxford (İngiltere) erken aşı sağlayabilenlerdi. Astra Zeneca sonuçlarla sorun yaşadığında, onlarla başa çıkamadık. Ama yine de önümüzde bu olasılık var. Astra Zenaca, hala aşıyı verebileceğimizi ve sonuçlar olumlu olursa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını alabileceğimizi söylüyor. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşıdır. Bildiğiniz gibi Moderna, ABD dışında satılamayacağı ilk dönemdedir. ”

Benim sorum şu oldu: “Sayın Bakan, diğer ülkeler Biontech ve Moderna aşılarını nasıl yaptırabilir?”

“Fatin Bey, listeler sosyal medyada ve medyada sürekli dolaşıyor. Amerika 600 milyon doz, Hindistan 1.4 milyar doz, İngiltere 300 milyon doz, Almanya 300 milyon doz gibi rakamlar. Bunların arasında 50 milyon dozla aşağıda gösteriliyoruz. Ama bunu kimse sormaz. Bu dozlar bu ülkelere ne zaman verilecek, bu aşılar ne zaman halka ulaşacak ve uygulanacak. Alacakların ne zaman olacağı sorusu var. Bunların çoğu 2021’in sonuna ve sonrasına kadar bahsedilen rakamlardır. Bu aşıları acilen istiyoruz. Yazdan önce istiyoruz. İngiltere bugün aşılamaya başladı. Peki kaç doz? Ay sonuna kadar 600 bin doz. Almanya, Nisan ayı sonuna kadar 11 milyon doz teslim edebilecek. Bu 5,5 milyon kişidir. Kesinlikle 50 milyon doz dağıtıp aşıyı Nisan ayı sonuna kadar yaptıracağız. Ama asıl amacımız o tarihe kadar 100 milyon doz tedarik etmek. İnaktif aşıların üretimi daha kolay ve hızlı olduğu için Sinovac’tan hızlı bir şekilde temin edebiliyoruz. Hala başkalarıyla görüşmelerimiz var. Çok net söylüyorum, amacımız en geç Nisan ayı sonuna kadar 100 milyon doz elde etmek ve uygulamak. Gönderiyi zaten yazın. 50 milyon vatandaşımızı yaza kadar aşılamak istiyoruz. Bu numaraya ulaşmalıyız. ”

Biontech’in sahibi Türk bilim adamı Prof. 1 milyon doz Biontech aşısı ne oldu? Neden almadık veya almadık? ”

“Almadığımız doğru bilgi değil. Biontech aşısı da gelecek. Üretilmesi zor bir aşı ve taşınması belirli koşullara bağlı bir aşıdır. Onlarla bir yerimiz var. Yıl sonuna kadar 25 milyon doz verebilecekler. Bu kadar erken almaya çalışıyoruz.

Biz işle ilgileniyoruz. ”

“Bazı insanlar Biontech’i daha pahalı olduğu için istemediğimizi düşünüyor mu?”

“İstemediğimiz bir şey yok. Alacağız. En az 25 milyon doz alacağız. Fiyat da pahalı değil. Biontech ile anlaştığımız fiyat, Çin aşısını satın aldığımız fiyatla aynı. ”

“11 dolar mı?”

“Neredeyse.”

“İlk aşılardan biri Rus aşısıydı, ama sonra gelmedi. Ruslara ne oldu? ”

Bu bir Adenovirüs aşısıdır. Sorun, GLP gerekliliklerine uyum dışındaydı. (GLP gereklilikleri, iyi laboratuvar uygulaması, İyi Laboratuvar Uygulaması anlamına gelir.) Rusya buna uyamadı. Bu nedenle DSÖ’nün ve dünyanın bu aşıyı alması mümkün olmadı. Ülkemizde bu aşının ruhsatlı olması mümkün değildir. Bu yüzden ilgi alanımızın ötesine geçti. ”

“Sayın Bakanım, bulduğumuz bu kadar çok aşı, yani 100 milyon doz olmasına rağmen yapmak kolay mı diyenler var? Avrupa’daki birçok ülke hazırlık yaptı. Ama biz yapmadık.”

“Doğru soru. Ama endişelenme. Biz yapacağız. Birinci kademe sağlık hizmetlerinde dünyanın en iyilerinden biriyiz. Yani çok fazla hazırlık yapmanıza gerek yok. Ama elbette hazırlanıyoruz. Bahse girerim, belki de Avrupa’da bu aşıyı en hızlı uygulayabilen ilk ülkeyiz. Ayrıca İngiltere hızlı bir uygulama kapasitesine sahiptir. Almanya’da hazırlıklar yaptı. Aşı mevcut olsa bile birçok ülke bunu çok hızlı uygulayamayacaktır. Herhangi bir sorunumuz yok. Çok çabuk başvuruyoruz. Mesela ilk sağlık personeline ilk aşıların yapılıp 1 gün içinde tamamlanmasını istiyorum yani biz de yapacak durumdayız.

“Ateş ve yorgunluk gibi yan etkilerden dolayı sağlık sistemi bozulduktan sonra.”

“İnaktive edilen aşıda böyle bir sorun yok. Yan etki dediğiniz ateş ve halsizlik çok azdır. Neredeyse yok. MRNA aşılarının yan etkileri ağırdır. MRNA aşısı olan deneklerimizden bazılarının iki gündür yüksek ateşi vardı. Sinovac inaktif bir aşıdır ve böyle bir şey yapmaz ”

“Peki bazı sağlık personeli aşı olmak istemezse ne yapacaksınız?”

“Yapacak bir şey yok. Kimseyi zorla aşılayamayız, ancak öğretmenlerimiz bu aşıyı canlı yayında yaptırabilir. Siz de canlı olmak istediğinizi söylediniz. Siz de yayındaysanız seviniriz. Çünkü herkes görebilir. Bu aşıların güvenli olduğunu bilmeli. Politikacıları değil bilim adamlarını vurgulamak ve güvenliği göstermek gerekiyor. ”

Son sorum yerel aşı ile ilgili.

“Erciyes Üniversitesi’nde çalışılan bu aşı Faz 1 çalışmalarını tamamladı ve çok olumlu sonuçlar elde etti. Ama en önemlisi şimdi Faz 2’ye gitmeleri ve her an takip etmemiz. Pazar günü itibari ile anlaşma yaparak Türkiye’de üretime başladılar (Trakya Koçak Farma fabrikasında aşı denemesini yaptılar) Ardından Faz 2 çalışmaları hemen başlayacak, bunu tamamlamak istiyorlar. hızlı bir şekilde 3. Aşamaya geçin ve Mart gibi 3. Aşama çalışmalarını tamamlayın.Bu süreci hızlandırmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, tüm bu çalışmaları destekliyoruz. Nisan ayında yerel bir aşı yapacağız. ”

“Peki, onu üretebilir miyiz?”

“Üretiyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir