İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa ülke alarmı! Ülke genelinde yeni karantina kararı

Flaş Haber; Mutasyona uğramış Kovid-19 virüsünün kaynaklandığı İngiltere’de vaka sayısının önlenememesi nedeniyle tedbirler artırıldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ulusa hitaben yaptığı konuşmada üçüncü kez ülke genelinde karantina başlatıldığını duyurdu.

İngiltere’de koronavirüsün yeni varyantının tespit edilmesi sonucunda vaka ve ölümlerde kritik artışlar yaşandı. Bugün hükümetin kararıyla ülkede alarm seviyesi en üst düzeye yani 5. aşamaya yükseldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, evden çıkmamaya seslendi, “Size yine evden çıkmayın diyorum. Bunun virüse karşı mücadelemizin son adımı olacağına inanıyorum ”dedi.

“ÇOK BULAŞICI”

Birleşik Krallık’ta tespit edilen yeni varyantın endişe verici derecede bulaşıcı olduğunun altını çizen Johnson, “Toplum olarak çabamız eski varyantla mücadelede etkili olabilirdi. Bununla birlikte, bu yeni varyant endişe verici bir şekilde yüzde 50 ila 70 daha bulaşıcıdır. Hastanelerimiz her zamankinden daha fazla baskı altında. Hastanelerin doluluk oranı geçen haftaya göre yüzde 30 arttı. “Kurallara uymak her zamankinden daha önemli” dedi.

“HERKES GÖSTERİMİNİ YAPMALI”

Boris Johnson, herkes üzerine düşeni yaparsa ve aşılama prosedürleri devam ederse, kısıtlamaların Şubat ortasından itibaren gevşemeye başlayabileceğini belirtti. Johnson, “Virüs konusundaki anlayışımız değişmezse, aşılama başarılı olmaya devam ederse, ölümler düşerse ve herkes rolünü kurallara uyarak oynarsa, Şubat ortasına doğru kısıtlamalar gevşetilebilir” dedi.

“ÇOCUKLAR İLETİŞİMLE HIZLANDIRILABİLİR”

Johnson evde kalmanın önemini vurgulayarak, “İnsanlar evde kalmalı. Evden yalnızca sınırlı nedenlerle çıkabilirsiniz. Bunlar önemli olan ürünleri satın almak olabilir. Hükümet, klinik olarak aşırı derecede savunmasız olan kişilere tekrar korumaya başlamalarını tavsiye ediyor. İnsanlar kısa süre içinde bununla ilgili bir mektup alacak. Birleşik Krallık’taki ilkokullar, ortaokullar ve kolejler yarından itibaren uzaktan eğitime geçecek. Hükümet, uzaktan öğrenmek için cihazlara ihtiyaç duyan çocuklara destek sağlayacak ve çocukların okulda ücretsiz yemek almalarını sağlayacak. “Çocukların yeni varyanttan etkilenme olasılığı düşüktür, ancak bulaşma üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olabilirler” dedi.

ÜLKEDE SON 24 SAATTE 58 BİN 784 VAKA

Öte yandan İngiltere’de son 24 saatte 58 bin 784 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği ve 407 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 713 bin 563, toplam can kaybı ise 75 bin 431 oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir