İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD yaptırımlarının sona erdirilmesi için tek bir şart var: S-400 Türkiye topraklarının tamamen kaldırılması

ABD, Türkiye’nin S-400’ü Rusya’dan CAATS’a satın alması nedeniyle yaptırım uyguladı. ABD yönetimi 12 yaptırım seçeneğinden 5’ini seçti. ABD’nin yaptırımlarının “Türkiye topraklarının S-400’ü tamamen ortadan kaldırılmasına” son vermesi için tek bir şart var.

ABD’de 2021 savunma bütçesi, Temsilciler Meclisi ve Senato’da yüksek bir çoğunlukla onaylandı. Tasarı 3 çoğunluktan 2 ile kabul edildiği için, Başkan’ın ABD yasalarına göre veto yetkisini de kaldırmıştır. Ancak Trump, “Çin’in yararına olacak” diyerek bu tasarıyı veto edeceğini belirtti. Bu gelişmenin ardından yasa tasarısının tekrar Senato’ya gelmesi ve 3’te 2 çoğunluk ile kabul edilmesi bekleniyordu. Böylelikle yasa tasarısı Cumhurbaşkanına gitmeden yasalaşmış olacak ve Türkiye’ye yaptırım uygulanması için yasal süreç başlatılmış olacaktı. Ancak Trump yönetimi tasarının Ankara’ya yaptırım uygulamasını beklemedi ve yaptırımları açıkladı.

TÜRKİYE’NİN UYGULAYAN ABD YAPTIRIMLARI

ABD yönetimi, S-400 alımı için CAATSA yasasına uygun olarak Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Cumhurbaşkanı İsmail Demir de dahil olmak üzere dört görevlisine yaptırım uygulamaya karar verdi. 3) SSB’ye ABD İhracat-İthalat Bankası desteklerinin yasaklanması, 400 tedarik sürecine dahil olan SSB yetkilileri İsmail Demir, Faruk Yiğit, Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’e yaptırımlar.

TÜRKİYE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İÇİN GEÇERLİ YAPTIRIMLAR VE ŞARTLAR KALDIRILABİLİR Mİ?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımların sona ermesi için CAATS’ın tek bir koşula bağlı olması gerekiyor: “Türkiye topraklarının S-400’ünün tamamen kaldırılması.

“Caatsa’da yer alan bilgilere göre; Türkiye, S-400’ü yerde kaldırdığı müddetçe yaptırımları sürdürecek. Bu şartları kabul ederseniz Ankara, Türkiye’ye yönelik yaptırımların kaldırılması şartının ardından bir yıl erecek.yaptırım savunma bütçesi şu cümlelerle açıklandı: “Başkan yaptırımlarını Kongre’ye uyguladıktan sonra 1 yıl içinde komiteye gerek Türkiye ya da yaptırımları şimdi S-400 uyguluyor, ya da yerine almıyor Uhde herhangi bir Rus sistemi, Türk topraklarında Rus hükümeti veya herhangi bir Rus vatandaşının şirketi S-400’leri çalıştırmadığını onayladıktan sonra; Türk hükümetinin karşı tarafı veya Türkiye hükümeti adına S-400 veya yaptırımları kaldırdıktan sonra herhangi bir işletim sistemine girme taahhüdünü aldıktan sonra 231’inc bölümünü tekrar edebilmek için caatsa kapsamına girecek . “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir