İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD ile ilişkiler Biden döneminde “tahmin edilebilir” hale gelecek mi?

Kanal 7, Ankara temsilcisi ve Yenişafak Gazetesi Köşe Yazarı Mehmet Acet’e yatırım yaptı ve bugünkü köşe yazısında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin nasıl masaya oturacağını belirterek, “Amerikalılar, S-400 bir başlangıç ​​yapmak isteyebilir ama başladılar. YPG’nin kendilerine verdiği desteği keserek yeni bir dönem, ilişkilerin devamı için daha elverişli bir zemin oluşturulabilir. “dedi.

Geçtiğimiz hafta 2020 dış politika değerlendirme toplantısında görüştüğümüz Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden dönemiyle ilgili soruları cevaplayarak, “ABD ile ilişkilerimizi öngörülebilir hale getirmek istiyoruz” dedi.

İkili ilişkilerin “öngörülebilir” olması, her konuda bir anlaşmaya varıldığı anlamına gelmez.

Kabul etmediğiniz konularda aynı fikirde olmadığınızı beyan ederseniz, bu bir çeşit anlaşma olabilir ve ilişkileri daha öngörülebilir hale getirebilir.

Öyle mi olur bilmiyorum ama bu olasılık Türk-Amerikan ilişkilerinin yeni döneminin karakterini yansıtacak bir seçenek olarak akılda tutulabilir.

Birkaç hafta önce kahvaltıda bir araya gelen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Neden hep S-400 konusunu konuşuyoruz, karşı taraf da var. FETÖ ve PKK / YPG’ye verilen destekten bahsederek, “Neden Amerika’nın yaptıklarını konuşmuyoruz” dedi.

Bu kelimelerin yanlış olduğu söylenebilir mi?

Bir süre önce görüşüp sorularımızı sorduğumuz Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da şunları söyledi:

“ABD ile aramızdaki en büyük sorun S-400 değil. PKK / YPG terörist mi değil mi? Önce oradan başlamalıyız. ABD’li arkadaşlarımız buna cevap vermeli. Adlandırılmalıdır. PKK terörist, YPG ise Suriye’deki adı. ”

Burada yanlış veya haksız bir şey var mı?

Hayır değil.

TÜRKİYE RUSYA RUSYA S-400 işe alma süreci, ABD YPG’nin harici düşünülemez yardımı

Adil bir yargıç kıç sorusu iseniz, Türkiye’nin bu konulardaki konumu yüzde yüz doğru bulacaktır.

PYD’nin 2003 yılında çıkardığı tüzükte Suriye’deki YPG üyelerinin Kandil’den gelen PKK’lılar tarafından yönetildiği ve Amerikalıların bu tür cezalar vermeye bile gerek olmadığı, Amerikalıların herkesin aklını alay etmemiş miydi? onunla hiçbir ilişkisi olmadığını mı söylüyorsun?

Resmi olarak aynı söylemden vazgeçmediler ama en azından daha sonra bu ilişkiden bahsetmemek için biraz daha dikkatli olmaya başladılar.

Bunun gibi bir nokta da var:

Türkiye Rusya’nın S-400 sistemini satın almaya yönelik süreç, ülkenin hava savunma sistemi ihtiyacına ek olarak, Patriot sisteme ‘hayır’ cevabı vermedi, 15 Temmuz ve devam eden dönem, Washington’un hayal kırıklığına karşı tutumu ve kızgınlık / öfke hesabı eklemeden anlayamayacağınız.

Elbette 15 Temmuz bu anlamda bir kilometre taşıdır.

Kasım 2015’te Çin’den satın alınacak hava savunma sistemi ile ilgili anlaşma sona ermek üzereyken ABD’nin baskısıyla askıya alındı.

Rusya ile S-400 anlaşması, 15 Temmuz darbe girişiminin devamında YPG’ye silah ve mühimmat desteğinin artmaya devam ettiği bir ortamda gelişti ve Ankara bu durumdan duyduğu rahatsızlığı her düzeyde dile getirse de ABD geri dönmedi. aşağı.

Amerikalılar, Türkiye’yi S-400 satın alma sorusundan caydıramadıysak, kendilerine neden PKK / YGP ile Ankara’da bir kargaşayı nasıl uyandırdıklarını anlamaları gerekip gerekmediğini soruyorlar.

ABD S-400’den SIS’e, TÜRKİYE’ye YPG desteği SIS DROP olacak

Aynı görüşmede Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Biden yönetimi ile temasın 20 Ocak’tan sonra başlayacağını duyurdu. Bu tür bilgiler, ABD’nin Ankara Büyükelçisi aracılığıyla verildi.

Elbette bu sadece Türkiye’ye özgü değil.

Temas kurmak ve arama yapmak için diğer ülkeleri arayanlara da benzer bir cevap verildi.

Gelen sinyaller, Biden döneminin başlamasıyla birlikte karşılıklı sorunların tartışıldığı bir “müzakere” sürecinin başlayacağını gösteriyor.

Öncelikle kurumlar aracılığıyla bir görüşme yapılacağı söyleniyor.

Bu görüşmeler başladığında tarafların hangi konuları masaya getireceği şimdiden belli oldu.

S-400 ABD’den işten vazgeçmek için ölecek, Türkiye YPG’ye destek için ayrılma çağrısı yapacak.

Önceki gün Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bundan sonra Biden yönetimiyle kılıç çekmek doğru değil. Süreci görmek ve ona göre bir yöntem belirlemekte fayda var. PKK, YPG’ye eşit … Bu anlaşılmalı. “Beklentimiz, mühimmat dahil desteğin sona ermesidir.”

Amerikalılar S-400 ile başlamak isteyebilirler ama YPG’ye desteği kendileri keser ve yeni dönemi başlatırsa ilişkilerin devamı için daha elverişli bir zemin yaratılabilir.

Konu bu olmalı yukarıdaki kelimelerde belirtilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir