İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

5G, Tüketici ve Kurumsal Pazarları Büyütme Potansiyeline Sahip

Yüksek hız, düşük bekleme süresi ve daha fazla bant genişliği gibi faydalar sağlayan 5G, tüketici ve kurumsal pazarları büyütme potansiyeline sahiptir.
Beşinci nesil mobil standart aynı zamanda sağlık, otonom araçlarla ulaşım, günlük yaşamı iyileştiren ve yeni kullanım alanları sunan akıllı şehirler gibi sektörlerin de gelişmesinin önünü açıyor. Öte yandan 5G, bağlı cihazların sayısını büyük ölçüde artırarak siber saldırganlar için yeni ve karlı bir alan açıyor. Bu nedenle mobil ağ operatörleri ve kurumlarının, merkezi mobil ağdan sınıra kadar tüm altyapıyı koruyabilecek güçlü bir siber güvenlik stratejisine sahip olması gerekmektedir.

Öne Çıkan Bir İş Fırsatı

Katılımcıların yaklaşık yüzde 90’ı, Kullanıcı Başına Ortalama Gelirin (ARPU) yatırımlarıyla artacağını düşünüyor. Bu artışın, genel ve özel 5G ağları arasında eşit olarak bölünmesi bekleniyor. Öte yandan, özel ağların en az yarısının operatörler tarafından kurulacağı ve yönetileceği tahmin edilmektedir. Bu operatörler ayrıca tüm 5G işletmelerinin yüzde 75’ini oluşturma potansiyeline sahiptir.

Ankete katılanların yüzde 64’ü, bu faydaları elde etmek için mimarinin ve operasyonların mevcut güvenliğini iyileştirmek gerektiğini söyledi. Katılımcıların dörtte üçü, özellikle ulaşım, lojistik, otomasyon, imalat ve sağlık gibi sektörlerde belirli kullanım alanlarına yönelik özelleştirilmiş çözümlerin kritik veya çok önemli olduğunu söyledi.

Bu, farklılaştırılmamış mobil bağlantı hizmetleri sağlayan eski iş modellerinin ihtiyaçları karşılayamadığını göstermektedir. Başarılı olmak için, birçok şirketin sorumluluklarını paylaştıkları diğer sağlayıcılarla ve kurumsal müşterilerle ortaklıklar kurması gerekir.

Ankete katılanların yüzde 44’ü bulut sağlayıcılarını iş ortakları veya ana iş ortakları olarak görürken, yüzde 11’i onları yalnızca rakip olarak görüyor ve rakip olsalar bile diğer ekosistem sağlayıcılarıyla işbirliği yapma ihtiyacını vurguluyor.

Bu bulgular, bulut sağlayıcıları ile kurumsal müşteriler arasındaki altyapının bakımının ve güvenliğinin sağlayıcıya düştüğünü, kuruluşların kendi verilerini ve uygulamalarını güvence altına almaları gerektiğini göstermektedir. Bu çizelge aynı zamanda mevcut sorumluluk payıyla da uyumludur.

Güçlü Güvenlik Sağlamanın Önemi

Siber güvenlik, dikkate alınması gereken ilk alandır. Katılımcıların yüzde 80’i, 5G Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) yapılandırmalarındaki yerleşik güvenlik özelliklerinin 5G pazarının merkezinde olması gerektiğini söylüyor. Ankete katılanların yüzde 62’si 5G kullanımlarının bir kısmının veya çoğunun ek güvenlik özelliklerine ihtiyaç duyacağının altını çiziyor.

Ancak ankete katılanların yüzde 61’i; Şirketlerin kendilerini yalnızca 5G’nin bağlantı katma değeriyle sınırlandırmaları durumunda ARPU’da herhangi bir artış göremeyebileceklerini öngörüyor. Yanıt verenlerin yüzde 90’ı 5G’nin artan güvenlik ihtiyaçlarının ve kullanım alanlarının yeterince karşılandığını ve bu artan güvenlik ihtiyacının kritik veya çok önemli olduğunu düşünüyor.

Fortinet Solutions Pazarlama Direktörü Ronen Shpirer, “Altyapı açısından, günümüzün mobil ağları, özellikle bağımsız uygulamalar, 5G’ye geçiş, 3GPP tarafından tanımlanan dahili 5G kapasitelerinden daha fazlasını kapsayan yeni bir güvenlik ihtiyacı yaratıyor” dedi. 5G çekirdeğinin sanallaştırılmış, dağıtılmış ve dinamik yapısı, büyük ölçüde artırılmış ölçeklenebilirlik, Çoklu Erişim Sınır Bilişiminin (MEC) artan kullanımı ve kritik kullanım durumlarıyla entegrasyonu, temel altyapı ve kurumsal kullanım örneklerinde güçlü güvenlik gerektirir. Bu noktada Fortinet’in 4G ve 5G ‘taşıyıcı sınıfı’ kullanıcı ve ‘kontrol düzlemi’ görünürlüğü ve koruması, ölçeklenebilirliği ve fiyat performansı sağlama konusundaki kanıtlanmış başarısı, 5G’nin yeni fırsatlarından yararlanmak isteyenler için gözle görülür bir avantaj sağlayacağını gösteriyor.

Fortinet’in bakış açısından, 5G’nin benimsenmesi ve siber tehdit ortamının büyümesi, mobil ağlar ve kuruluşların bu gelişen ortamla başa çıkması için bütünsel bir güvenlik yaklaşımına yol açacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir