İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

1 milyon 500 bin biontech aşısı Türkiye’ye ulaştı Türkiye’ye ilk öğretmen olarak başvuracak! Yanında askerler ve polisler var

ABD’li Pfizer bilim adamı Türkiye’den başlayarak, Alman biontech ile ortaklaşa geliştirilen koronavirüs aşısının Türkiye’ye ulaştığı yer olan Uğur Şahin. Öğretmenlere öncelikli olarak 1 milyon 500 bin Pfizer-BioNTech aşısı uygulanacak. Ardından askerler, polis, kritik pozisyonlarda çalışanlar, polis ve Adalet Bakanlığı çalışanları var.

Sağlık Bakanlığı, gece yarısı itibarıyla toplam 14 milyon 393 bin 682 kişinin aşı olduğunu açıkladı. Bu kişilerden 8 milyon 184 bin 924’ü ilk dozda, 6 milyon 208 bin 758’i ikinci dozda vuruldu. Bir süredir aşılamanın yavaş ilerlediği için eleştirilen Bakanlık, Türkiye’ye 1 milyon 500 bin Pfizer-biontech aşısına ulaştı ve Çin’deki aşı ile devam eden aşılamaya kademeli olarak ivme kazandırdı.

GRUPTA ÖĞRETMEN, ASKERİ, POLİS ÖNCELİĞİ

Gelen her aşı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarlarına sevk edilme sürecini analiz etmek ve bu tür aşıların 14 günlük bir süre ile başlar. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında yer alan Sağlık Bakanı Fahrettin kocası, geçen hafta Türkiye’ye geldiği için 5 bin 800 doz test edilecek (güvenlik testi) biontech aşısı, bir hafta sonra bir gün arayla, 1,5 milyon olmak üzere 750 bin 700 bin kullanıma hazır dozlar Aşı olduğunu açıklamıştı. Aşılanacak gruplar arasında öğretmenler, askerler, polisler, kritik pozisyonlardaki çalışanlar, polis ve Adalet Bakanlığı çalışanları yer alıyor. 2. evre A grubunda yer alan bu kişilerin aşılamasına kademeli olarak başlanacağı öğrenildi. 60-64 yaş yani 2. aşama B grubu aşılamalar da önümüzdeki haftalarda başlayacak.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ

Başta ABD’li bilim adamlarının geliştirdiği Pfizer Türkiye’de Uğur Şahin biontech ile Türkiye’de ilk kez kullanılacak Alman aşı. Hürriyet’in haberine göre aşı, uygun saklama koşullarına sahip (-70 depolama imkanı) merkezlerde yapılacak. Aşılama, Çin aşısında olduğu gibi 28 gün arayla iki doz halinde yapılacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir